Örgüt kültürü, girişimsel yönelim, yenilik ve firma performansı ilişkisi
The relationship between organizational culture, entepreneurial orientation, innovation and firm performance
  1. Tez No: 379149
  2. Yazar: BORA BAŞAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ZEKİ İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Örgüt kültürü bir örgütün inançları, temel varsayımları, sahip olduğu değerleri, kabulleri, kuralları ve tüm bunları ortaya koyma şekline ilişkin davranışlardır. Örgüt kültürü bir firmanın temeli ve yapı taşını oluşturur. Girişimsel yönelim, firmaların başarıyı yakalayabilmek için kullanacağı stratejiler için bir rehber niteliği taşımaktadır. Yenilik ise; firmanın varlığını devam ettirebilmek amacıyla ihtiyacı olan bir argümandır. Bu çalışmada, firma için büyük önemi olan örgüt kültürü, girişimsel yönelim, yenilik ve firma performansı kavramlarının birbirleri arasındaki ilişki araştırılmıştır. Çalışmada yer alan kavramsal model İstanbul'da imalat sektöründe faaliyet gösteren 155 firma çalışanı ile test edilmiştir. Firmalardan alınan geri beslemelerin korelasyon ve regresyon analizleri neticesinde örgüt kültürünün, girişimsel yönelimin, yeniliğin kendi aralarında ve firma performansı ile anlamlı ilişkilerinin olduğu görülmüştür. Örgüt kültürü, girişimsel yönelim ve yeniliğin firma performansını olumlu yönde etkilediği sonucuna varılmıştır. Bu kapsamda; günümüzün acımasız rekabet koşullarında varlıklarını devam ettirmek isteyen firmaların örgüt kültürü, girişimsel yönelim, yenilik konularında, örneğin kurum içi oryantasyon eğitimleri, kurum dışından alınacak profesyonel yardım ile veya farkındalık seviyelerinin artırılması suretiyle kendilerini geliştirmelerinin gerektiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Organizational culture is constituted from the behavior of the shape about organization's beliefs, assumptions, their values, and rules. Culture is the foundation and a building block of a firm. Entrepreneurial orientation supports guiding to the firm's strategies which they will use in order to continue their existence. Innovation is a paramount thing for firm's existence in competetive economoy. In this study, the relationships among organizational culture, entrepreneurial orientation, innovation and firm performance were examined. The cognitive obtained as a result of these studies were tested on 155 firm's employees which output in manufacturing area in Istanbul. Results obtained from regression and correlation analysis of public surveys showed that organizational culture, entrepreneurial orientation, innovation and firm performance are related with each other meaningfully. As a result, organizational culture, entrepreneurial orientation, innovation has a positive influence on the firm performance. In this context this study shows that the firms in order to be successful in today's very competitive economy should develop organizational culture, entrepreneurial orientation and innovation perspectives; such as orientation within the firm, getting professional advice from outside of the company.