Gerilla pazarlama ile tüketici arasındaki oyunlaştırma ilişkisi
Gamification relationship between the guerilla marketing and consumers
  1. Tez No: 379148
  2. Yazar: MERT CAN YÖRÜKOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN UĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Sanatları ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Günümüz kapitalist dünya düzeninde markalar, ürün ve hizmetlerinin tüketimini arttırmak için geleneksel pazarlama türlerinden farklı olarak gerilla pazarlama yolunu kullanmaktadırlar. Farklı ihtiyaçları ve beklentileri olan tüketiciler ile markalar arasında gerilla pazarlama yöntemi ile bir bağ kurmaya ve bu bağları sürdürülebilir hale getirmeye çalışan gerilla pazarlamacılar, tüketim sürecini daha eğlenceli hale getirmek için oyunlaştırılmış gerilla pazarlama stratejileri kullanmaktadırlar.“Gerilla Pazarlama ile Tüketici arasındaki Oyunlaştırma İlişkisi”isimli bu çalışmanın birinci bölümünde, Geleneksel ve Gerilla Pazarlamanın ne olduğu, farkları, Gerilla Pazarlamanın özellikleri, avantajları ve kullandığı yöntemler araştırılmıştır. İkinci bölümde ise, oyun kavramı ve Homo Ludens yani oyun oynayan insan ile oyun arasındaki ilişki incelenmiştir. Son bölümde ise, oyun kavramı ile gerilla pazarlamanın bir araya gelmesi sonucu ortaya çıkan oyunlaştırılmış gerilla pazarlama yöntemi, bu yöntem ile yapılmış kampanya örnekleri ve bu örneklerin analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's capitalist world, brands prefer guerilla marketing instead of traditional marketing in order to increase the consumption of their products or services. Guerilla marketing aims to build a connection between the consumers, which have different needs and expectations, and brands. In order to build this connection, guerilla marketing experts follow Gamification and Guerilla Marketing Strategies. In the first chapter of this thesis, titled“Gamification Relationship between the Guerilla Marketing and Consumers”, what Traditional and Guerilla Marketing is and their differences, characteristics, advantages of Guerilla Marketing and the techniques that are used have been researched. In the second chapter, definitions of game and Homo Ludens, the person who plays game and the relationship between these two concepts have been reviewed. And the last chapter studies Gamification and guerilla marketing which come into being from the merge of game and the guerilla marketing and sample campaigns have been analyzed.