Adalet ve Kalıkınma Partisi'nin siyasal kimliği
The political identity of the Justice and Development Party
  1. Tez No: 379150
  2. Yazar: HÜLYA ŞEKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENOL DURGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Araştırmada siyasi hayatımızda önemli bir siyasal aktör olan Adalet ve Kalkınma Partisi'nin tanımladığı siyasal kimliği tanımlarken beraberinde siyasal kimlik arayışları incelenmiştir. Elde edilen sonuçların Türk siyasi hayatında siyasal kimlik arayışları bağlamında söylem ve uygulamaların uyumluluğu hakkında yapılan tartışmalara yol göstermesi açısından önemli olduğu düşünülmektedir. Yöntem olarak ele alınan konunun sınırlarını belirleyen kavramsal tanımlamalar“Kimlik”kavramına genel bir bakış, Türkiye'de temel kimlik arayışları ve nihayetinde Adalet ve Kalkınma Partisi'nin geliştirmeye çalıştığı“Muhafazakar Demokratlık”olarak adlandırdığı siyasal kimlik, geliştirdiği temel parametreleri anlatılmaya çalışılmış, tanımladığı siyasal kimliği konusunda yapılan bilimsel tartışmalar ışığında başka siyasal kimlik görünümlerine de sahip olduğu konusu incelenmiştir. Bu çalışmada AK Parti'nin siyasal kimliğinin Muhafazakar Demokrat olmasının yanında Müslüman Demokrat, Liberal Demokrat görünmesinin, uygulamalarına baktığımızda dindarların beklentilerini karşılamasının yanında liberal ekonomik uygulamaları ile merkez sağda yer alan liberallerinde beklentilerini verdiğini,; diğer yandan çeşitli kimlik talepleriyle ortaya çıkanların taleplerine karşılık vermeye çalışması ;muhafazakar demokrat siyasal kimlik tanımının diğer siyasal kimlik kavramlarını da içine aldığı sonucuna varabiliriz.
Özet (Çeviri)
In this study, an important political actors in our political life that is defined by the Justice and Development Party in defining political identity are examined along with the search for political identity. The results obtained in the context of the search for identity in Turkish political life, political discourse and practices to guide the debate about the compatibility is thought to be important. Method discussed in the issues defining the limits of conceptual definitions of“identity”concept an overview of Turkey's fundamental identity quest and finally the Justice and Development Party sought to develop a“conservative democracy”which he calls political identity developed, the basic parameters described have been trying to define the political in the light of the scientific debate about the identity of another political identity as well as their appearance is examined. In this study, the AK Party's political identity Besides being a Muslim Democrat of the Conservative Democrats, Liberal Democrats to appear, we look at the religious practices besides meeting the expectations of the center-right liberal economic practices and the expectations that the liberals,; on the other hand, demand for various identities to respond to the emerging demands of work; conservative democratic political identity of the other political definition of the concept of identity can conclude that also takes into.