Aile planlaması
Family planing
- Tez No: 379157
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Aile Planlaması, Sağlık Kurumları Yönetimi, Family Planning, Health Care Management
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Ana çocuk sağlığı Dünya'da ve Türkiye'de en büyük sorunlardan birisidir. Bilindiği gibi toplumun sağlıklı olabilmesi anne ve çocuğun sağlıklı olmasıyla orantılıdır. Sağlıklı bireylerin yetişmesi ise devlet desteği alınarak yapılan aile planlamasıyla mümkündür. Bu tezde, dünyada aile planlamasının gelişimi ile Türkiye'de aile planlamasının gerekliliği, bu güne gelişi hakkında bilgiler verilerek ve dini açıdan da ele alınarak anlatılmıştır. Halen dünya'da ve Türkiye'de kullanılan aile planlaması yöntemleri hakkında bilgi verilerek yeniliklerin olup olmadığı araştırılmıştır. Elde edilen veriler aile planlamasında anne babaya ve devlete düşen çeşitli sorumlulukların olduğunu gösterir. Bu aile planlaması hizmetini sunan sağlıkçılarında bazı sorumlulukları vardır. Bu sorumluluklar yasalarla güvence altına alındığında daha sağlıklı bireylere ulaşılır.
Özet (Çeviri)
Maternal and child health in the world and is one of the biggest problems in Turkey. As it is known to be healthy society is proportional to the mother and child are healthy. If the growth of healthy individuals were taken into state support family planning possible. In this thesis, with the development of family planning in the world the necessity of family planning in Turkey, giving information about the arrival of this day, and has been discussed in terms of religion. Still used in Turkey and in the world providing information about family planning methods was investigated whether innovation. The data obtained in family planning responsibilities of parents and the state indicates that a variety of falling. It offers family planning services, some of the health professionals have a responsibility. This responsibility is guaranteed by law healthier individuals are reached.