Ameliyathane çalışanlarında iş sağlığı ve güvenliği
Ooccupational health and safety of the employees who works in the operating room
- Tez No: 379156
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada ameliyathanede çalışanların iş sağlığı ve güvenliğini tehdit eden risklere değinilmiş, Avrupa ve Türkiye uygulamaları ve ameliyathane çalışanlarının karşılaştığı risk ve tehlikelerin çalışanlara etkileri, iş kazaları, meslek hastalıkları ve önlem alınmasına yönelik çalışmalar üzerinde durulmuştur. Çalışanlar yaptıkları iş ve çalıştıkları ortamdan kaynaklanan birçok riske maruz kalmaktadır. Bu riskler sonucunda da çeşitli iş kazaları ve meslek hastalıkları oluşmaktadır. Bu riskler hem sağlık çalışanlarını hem de hastaları etkilemektedir. Ameliyathane çalışanlarının karşılaştığı risk ve tehlikelerin giderilmesi ya da önlenmeye çalışılması hiç şüphesiz çalışanlar kadar hastaların sağlıklarına kavuşması ve aldıkları hizmetin kalitesini de etkileyecektir. Sonuç olarak, ülkemizde iş kanunda yapılan düzenlemelerle iş sağlığı ve güvenliği alanında gelişme sağlanmış ancak, sağlık kurumlarında yapılan düzenlemeler etkili ve yeterli olmamıştır. Çalışma, ameliyathane çalışanlarının birçok riske maruz kaldığına, bu riskler sonucunda iş kazaları ve meslek hastalıklarının oluştuğuna işaret etmektedir
Özet (Çeviri)
In this thesis the applications of the occupational health and safety in Europe and Turkey and the impact of the risks and hazards faced by employees, work accidents, occupational diseases and work towards taking measures. Employees are exposed to many risks arising from their work and their working environment. As a result of these risks various work accidents and occupational disease have been occurred. These risks were affected both heath employees and patients. There is no doubt that to eliminate or to try to prevent risks and hazards faced by employees who works in the operating room will effect patients health as much as employees and will affect the quality of the services they receive. Finally, there are some improvements in the field of occupational health and safety by the regulation of labor law in our country, but the arrangements made in health care has not been adequate and effective. This study indicates that operating staff exposure to many risks and work accidents and occupational disease occurs as a result of these risks.