Hasta hakları ile engelli haklarının incelenmesi ve Bursa il merkezindeki engellilere yönelik hizmetler
Examination of patient and disabled rights and sevices intented to people with disabilities in Bursa city center
- Tez No: 379171
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZERRİN FIRAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Herkes sağlık içinde yaşama ve sağlığını koruyup geliştirme hakkına sahiptir. Hastalık veya engelliliğin oluşması durumunda, bireyin eski sağlığına tekrar kavuşabilmesi için gerekli olan her türlü desteği; eşitlik, saygınlık ve yüksek kalitede alabilmesi temel insan haklarındandır. Hasta hakları ve engelli hakları, sağlıklı yaşama hakkının en önemli parçalarındandır. Sağlıklı olma ihtiyacı, hasta veya engelli olduktan sonra başlamaz. Hasta ve engelli olmayan kişiler de, sağlıklarını korumak ve geliştirmek için sağlık hizmetlerine gereksinim duyarlar. Hastalara ve engelli bireylere verilen sağlık hizmetleri, her zaman yeterli ve kaliteli olmalı; bunu gerçekleştirmek için de çalışılmalıdır. Ayrıca, herkesin hasta veya engelli olma ihtimali bulunmaktadır. Bu yüzden, hastalık veya engellilik gerçekleşmeden önce sağlıklı olunmasına; hastalık ve engelliliğin önlenmesine çalışılmalıdır. Hastalık ve engellilik oluştuğunda ise, hasta haklarına veya engelli haklarına ihtiyaç duyulmaktadır. Dünyada ve Türkiye'de; hasta haklarıyla engelli haklarının kapsamı ilgili mevzuat çerçevesinde düzenlenmiş ve güvence altına alınmıştır. Bu hakların kullanılmasının sağlanması için, herkesin mevzuat hükümlerine uyması gerekmektedir. Burada göz ardı edilmemesi gereken; bu haklara herkesin bir gün ihtiyacı olabileceği gerçeğidir. Bu çalışmada; hasta hakları ve engelli hakları kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Bu konuların yanında, Bursa'daki engelli profili ve Bursa'daki engelli bireylere yönelik hizmetlere de yer verilmiştir. Çalışmanın, Türkiye'deki hasta ve engelli haklarının uygulanması konularında kapsamlı bir kaynak olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Everybody has right to live in health, protect and improve it. In case of disability or illness, receiving every kind of support in high quality with respect and equity for recovering is one of the main human rights. Patient and disabled rights are two of the most important components of the rights to live in sanitary. The necessity for sanitary does not start after being sick or disabled. People who have no illness or disability are also in need of health care in order to protect and improve their health. The health care given to patients and disabled individuals should be in high quality and sufficient every time. To realize this we should work hard. Furthermore, there is a possibility that every body can be ill or disabled. There fore, it is important to be healthy before getting sick or disabled meaning that illness and disability should try to be prevented. When sickness and disability occur, patient rights or disability rights are required. The extent of patient and disabled rights is organized and assured with relevant legislation in Turkey and in the world. In order to provide the usage of these rights every body should obey legislation provisions. It should not be ignored that every people can be in need of these rights some day. In this study, patient and disabled rights were examined in detail. In addition to these topics the disabled profile and services intended to people with disabilities in Bursa were also included. We are of the opinion that this study will be a comprehensive source for the application patient and disabled people in Turkey.