Sağlık sektöründe hizmet içi eğitim
İn service training in the health sector
- Tez No: 379175
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZERRİN FIRAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Sağlık hizmetlerinin etkin sunumu, toplumsal gelişmenin en temel ögelerinden birisini oluşturmaktadır. Hizmet sunumunda etkinliğin sağlanmasında öncelikle sağlık hizmetlerinin nitelik ve niceliğinin arttırılması ve bu bağlamda sağlık sektöründe mesleki eğitimin önündeki engellerin kaldırılması gerekmektedir. Çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde“Tanımlar ve Kavramlar”analiz edilerek eğitim türleri ile sağlık sektöründe hizmet içi eğitim detaylı olarak incelenmiş. Çalışmanın ikinci bölümü“Sağlığın Tarihsel Gelişimi ve Sağlık Hizmetleri”olarak açılmış ve bu bölüm çalışmanın ana bölümünü tamamlama niteliğinde düşünülmüştür. Çalışmanın üçüncü ve son bölümü ise“Teknolojik Gelişmelerin Sağlık Sektörüne Etkileri ile Eğitim ve Teknolojik Gelişim”olarak açılmıştır. Bu bölümde teknolojik gelişmelerin sağlığa olan etkileri, sağlıkta teknolojik gelişimin sektörlere uyumu, sağlıkta inovasyon ve Ar-Ge, Türkiye'de sağlık teknolojisinde Ar-Ge faaliyetleri yürüten kurumlar, Türkiye'de sağlık teknolojisinde meydana gelen gelişmeler, sağlıkta teknolojinin eğitim hizmetleri üzerinde etkileri ve önemi, Türkiye'de sağlık teknolojisi öngörü çalışmaları, vizyon 2023 teknoloji öngörü çalışması, kamu sağlık araştırma programı gibi konular analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In Service Training In the Health Sector Effective delivery of health services , social development constitutes one of the most basic elements. For its effectiveness in service delivery, primarily to increase the quantity and quality of health services and vocational training in the health sector in this context, the barriers must be removed. The study consists of three main sections. As the name of the first chapter“Analysis of Basic Concepts”opened as in-service training in the health sector have been examined in detail and the quality is considered as the main part of this section. The second part of the study“The Historical Development of Health and Medical Services”was opened and the main part of the study in this section is intended to complete the qualification.. The third and final part of the study was opened as“The Effect of Technological Development on Health Sector Education and Technological Development.”This section of technological advances health effects, health technological development sectors harmony, health innovation and R & D in Turkey, health technology R & D activities conducted in the institutions, Turkey's health technology occurring developments in health technology training services on the impact and importance Turkey's health technology foresight studies, vision, foresight studies in 2023, public health issues such as research programs were analyzed.