Organ doku nakli ve organ bağışının boyutları : Türkiye uygulaması
Organ tissue transplantation and scale of organ donation : Turkey performance
  1. Tez No: 379176
  2. Yazar: ESRA NUR ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Health Care Management
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Organ/doku nakilleri, kronik organ yetmezliği hastalıklarında ve kompozit doku kayıplarında alternatifi olmayan tedavi şekli olarak uygulanmaktadır. Çalışmanın amacı, organ/doku nakillerinin gelişimini etkileyen organ/doku bağışlarının yetersizliğine etki eden faktörlerin incelenmesi, Türkiye'de organ/doku nakilleri ve bağışların mevcut durumunun değerlendirilmesidir. Çalışma üç bölüm halinde planlanmış, birinci bölümde temel tanımlamalara ve gelişim sürecine yer verilmiş, ikinci bölümde organ ve doku nakline ilişkin yasal düzenlemeler incelenmiş, üçüncü bölümde ise organ ve doku bağışına etki eden faktörler ve Türkiye'deki organ/doku bağış ve nakil düzeyleri istatistiklerine yer verilmiştir. Bu çalışma tarihçi metottan yararlanılarak hazırlanmıştır. Bu metod çerçevesinde kaynak taraması tekniği esas alınmış olup, bunun yanında mesleki deneyim ve tecrübelerden de yararlanılmıştır. Ülkemizde, organ/doku bağışlarının yetersizliği, organ/doku nakli için ulusal bekleme listesine kayıtlı hasta sayılarının katlanarak artmasına, birçoğunun ise organ bulamadan ölümlerine neden olmaktadır. Organ/doku bağışlarının yetersizliğine neden olan en önemli faktör, beyin ölümü gerçekleşen birçok hastanın yakınlarından onay alınamaması nedeniyle organların kullanılamamasıdır.
Özet (Çeviri)
Organ/tissue transplantations are performed as a treatment form which has no alternetive in chronic organ failure illnesses and composit tissue losses. The aim of this study is to recearch the factors which affect the inadeguate organ/tissue donations that affect the development of organ/tissue transplantations and to evaluate the present position of organ/tissue donations and transplantations in Turkey. This study is planned in three parts.İn the first part, main descriptions and development process is coveraged. İn the second part, legal regulations related to organ and tissue transplantations are researched. İn the third part, facters which affect organ and tissue donation and statistics of organ/tissue donation and transplantation levels in Turkey are coveraged. This study is prepared in the benefit of historian method.İn this method frame, resource scan method is based; besides this, Professional experiences are benefitted. Despite the fast development, organ and tissue transplantations are not in the wanted level. İn our country, inadeguecy of organ/tissue donations cause the increase of the number of patients who are registered in the national waiting list for organ/tissue transplantation and the death of many of them without finding organ.The most important factor which cause the inadeguecy of organ/tissue donation is not to be able to use organs because of not being able to get approval from relatives of patients whose brain deaths have occured.