Koroner arter bypass greft operasyonu olan hastalarda antegrat kardiyopleji ile antegrat ve retrograt kardiyopleji kombinasyonunun postoperatif atriyal fibrilasyon gelişimi üzerine etkileri
The effects of antegrade cardioplegia and the combination of antegrade and retrograde cardioplegia on postoperative atrial fibrillation at patients whom underwent coronary artery surgery
- Tez No: 379192
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKER İNCE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Koroner arter bypass cerrahisi sonrasında karşımıza çıkan en sık aritmi atriyal fibrilasyon olup, yapılan çalışmalarda postoperatif atriyal fibrilasyon insidansı %10-50 arasında bulunmuştur. Genellikle ölümcül bir komplikasyon olmayıp, yoğun bakımda ve hastanede kalış süresini, tedavi maliyetlerini artırmaktadır. Karşımıza; kalp yetmezliği, santral ve periferik tromboembolik komplikasyonlar ile çıkarak ciddi morbiditeye neden olmaktadır. Çalışmamızda koroner arter bypass cerrahisi sonrası morbidite üzerinde önemli etkileri olan atriyal fibrilasyonun önlenmesine dair kardiyoplejik solusyon verme yollarının ( Antegrat ile Antegrat + Retrograt) etkisinin araştırılması amaçlandı. Tokat ilinde açık kalp cerrahisi yapılan Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Kliniği ve Özel Medikal Park Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Kliniğinde Mart 2012 - Mart 2014 tarihleri arasında koroner arter bypass operasyonu geçiren toplam 241 hastanın dosyalanmış verileri retrospektif olarak incelendi. Hastalar; Grup A (Antegrat Kardiyopleji n:121), Grup B (Antegrat+Retrograt Kardiyopleji n:120) iki gruba ayrıldı ve postoperatif atriyal fibrilasyon prediktörleri yönünden değerlendirildi. Postoperatif atriyal fibrilasyon Grup A'da 21 hastada, grup B'de ise 24 hastada görüldü. Her iki grup arasında istatistiksel anlamlı fark saptanmadı (p=0.718).
Özet (Çeviri)
Atrial fibrillation is the most atrial arythmia that was seen after coronary bypass surgery and the incidence ranges between %10- 50. Generally it was not a mortal complication and contributes significantly to longer care unit and hospital stays and higher cost of care. It can appear with complications as congestive heart failure, central and peripheral thromboembolism which leads to serious morbidity. There was lots of studies about preventing from postoperative atrial fibrillation but an exact method can not be described. In our study we aimed to investigate the effect of cardioplegia delivery methods ( antegrade and antegrade+retrograde) on atrial fibrillation after coronary bypass surgery. The datas from the patients whom underwent coronary artery bypass surgery between march 2012 and march 2014 at Gaziosmanpasa University Cardiovascular Surgery Department and Private Medical Park Hospital Cardiovascular Surgery Department in Tokat were analyzed retrospectively. The patients were divided into two groups as Group A ( antegrade cardioplegia n:121) and Group B ( antegrade+ retrograde cardioplegia n:121). The postoperative atrial fibrillation was detected at 21 patients in group A and at 24 patients in group B. There was no statistically significant difference between two groups (p=0.718).