Hemodiyaliz hastalarında gizli hepatit B enfeksiyonunun polimeraz zincir reaksiyonu ile araştırılması
  1. Tez No: 379193
  2. Yazar: ÜNSAL SAVCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS BULUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Serumda hepatit B yüzey antijeninin (HBsAg) negatif olduğu durumlarda hepatit B virusu DNA'sının (HBV-DNA) düşük titrede varlığı gizli hepatit B olarak bilinmektedir. HBsAg testi negatifleşen bazı hastaların plazma ve karaciğer dokusunda HBV varlığı devam edebilmektedir. Bu durum tanısal sorunlara neden olmaktadır. Bu klinik tabloya sahip kişilerin HBV bulaştırıcılığı yönünden toplumda potansiyel bulaş riski oluşturmaları nedeniyle tespit edilmeleri çok önemlidir. Gizli hepatit B enfeksiyonu; hepatoselüler kanser, kronik HCV enfeksiyonu, hemodiyaliz hastaları, kriptojenik sirozlu hastalar, madde bağımlıları ve intravenöz madde bağımlılarında, HIV enfeksiyonlu hastalarda, çok sık kan transfüzyonu yapılanlarda ve kan donörlerinde sıklıkla bildirilmiştir. Bu çalışmada Tokat'ta bulunan iki farklı hemodiyaliz merkezinde, hemodiyaliz uygulanan HBsAg negatif 160 hasta çalışmaya alınmıştır. Kontrol grubu olarak hemodiyaliz uygulanmamış kronik böbrek yetmezliği olan 28 prediyaliz hastası olmak üzere toplam 188 hasta çalışma kapsamına alınmıştır. Bu gruplarda HBV-DNA varlığı polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) yöntemi ile araştırılarak gizli hepatit B prevelansının belirlenmesi amaçlanmıştır. Polimeraz zincir reaksiyonu yöntemi (PCR) ile hemodiyaliz hastalarının % 11,3'ünde (18/160) HBV-DNA varlığı saptandı. Kontrol grubunda 28 kronik böbrek yetmezliğine sahip hasta vardı. Hemodiyaliz tedavisi uygulanmayan bu prediyaliz hastalarında HBV-DNA varlığına saptanmadı. Sonuç olarak çalışmamızda çıkan sonuçların hemodiyaliz hastalarında gizli HBV enfeksiyon oranının (% 11,3) azımsanamayacak düzeyde olduğu görüldü. Bu durumun diyaliz ünitelerinde bulaş riski oluşturmaması için, hemodiyaliz hastalarının HBsAg negatif olsalar bile analitik duyarlılığı yüksek moleküler yöntemler kullanılarak taranmasının yararlı olabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Serum hepatitis B surface antigen (HBsAg) is negative in cases where, hepatitis B virus DNA (HBV-DNA) in the presence of low titer is known as occult hepatitis B. The HBV presence may continue in plasma and liver tissues of some patients whose HBsAg tests are negative. This situation causes diagnostic problems. Determination of these people who has this clinical picture is very important due to the potential risk of being infectious HBV in the community. Occult hepatitis B infections have been frequently reported in hepatocellular cancer, chronic HCV infection, hemodialysis patients, cryptogenic cirrhosis patients, substance abusers and intravenous drug users, HIV-infected patients, more frequent blood transfusions and blood donors. In this study, a total of 188 patients were examined in two different hemodialysis center in Tokat. 160 hemodialysis patients with HBsAg negative were included in the patients group, 28 chronic renal failure patients who have not yet taken hemodialysis were assigned to the control group. In these groups, determining of the prevalence of occult hepatitis B is aimed by using HBV-DNA by polymerase chain reaction (PCR) method. The presence of HBV-DNA was detected in 11,3% hemodialysis patients (18/160) by using polymerase chain reaction method (PCR). In the control group there were 28 patients with chronic renal failure. HBV-DNA presence was not detected in these patients who were not previously hemodialysis. As a conclusion of our study, a considerable level of HBV infection 11,3% in hemodialysis patients was observed. We suggest that screening with high analytical sensitivity of molecular methods may be useful for not taking the contageous risk in dialysis units even if hemodialysis patients were negative.