Uterin fibroidlerde ve masif vajinal kanamalı hastalarda uterin ve pelvik arteryal embolizasyonun tedavi etkinliği
Efficiency of uterine artery embolization and pelvic arterial embolization in the managent of uterine fibroids and massive vaginal bleedings
  1. Tez No: 379213
  2. Yazar: SEDA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN DİNÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Bu çalışmada, semptomatik uterin fibroidlerde ve masif vajinal kanamalı hastalarda uterin arter embolizasyonu (UAE) ve pelvik arteryel embolizasyonun tedavi etkinliğinin araştırılması hedeflenmiştir. Materyal ve Metot: Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Girişimsel Radyoloji bölümünde Nisan 2007 ile Şubat 2011 tarihleri arasında uterin-pelvik arteryal embolizasyon yapılan 33 hasta çalışmaya dahil edildi. Olguların semptomları, görüntüleme tetkikleri ve laboratuar verileri incelendi. Uterin fibroidlerde selektif UAE, masif vajinal kanamalarda ise selektif UAE veya internal iliak arterin anterior trunkusundan non-selektif embolizasyon uygulandı. Bulgular: Tedavi ettiğimiz toplam 33 hastanın, 18'i (%54,5) uterin kitlesine yönelik UAE yaptığımız grup olup, 15'i (%45,5) masif vajinal kanama nedeniyle pelvik arteriyal embolizasyon uyguladığımız gruptu. Tüm hastalarda işlemler başarı ile gerçekleştirildi. UAE'nin fibroidler ile ilişkili bütün semptomları kontrolde etkin olma oranı %67 idi. Fibroid grubunda 4 (%22) hastada minör komplikasyon gelişti. Masif vajinal kanamalarda başarı oranı %86,7 idi. Sonuç: Uterin fibroidlerde ve masif vajinal kanamalı hastalarda uygulanan UAE ve pelvik arteryel embolizasyon, düşük komplikasyon ile histerektomi veya miyomektomiye benzer başarı oranlarına sahip, organ koruyucu alternatif bir tedavi yöntemidir. Hasta seçimi başarıda önemlidir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the efficiency of uterine artery embolization (UAE) and pelvic arterial embolization in the managent of symptomatic uterine fibroids and massive vaginal bleedings. Material and Method: Thirty three patients who were performed uterine-pelvic arterial embolization in Karadeniz Technical University Interventional Radiology department between April 2007 and February 2011 were included to the study. Symptoms, imaging findings and lab results of the patients were evaluated. Selective UAE in uterine fibroids and selective UAE or pelvic arterial embolizations in massive vaginal bleedings were performed. Results: Eighteen (54.5%) patients were a group who were performed selective UAE for uterine masses, while 15 (45.5%) patients were a group who were performed selective UAE or pelvic arterial embolizations for massive vaginal bleedings. All procedures were performed successfully. UAE was effective in controlling all fibroid related symptoms with a rate of 67%. There were 4 (22%) minor complications in fibroid group. The success rate was 86.7% in massive vaginal bleeding group. Conclusion: UAE and pelvic arterial embolization in the managent of uterine fibroids and massive vaginal bleedings was an organ saving alternative treatment method with a low complication rate and similar success rate with hysterectomy or myomectomy. Selection of patients is important for success.