Taze donmuş inek vertebrasında dubel ve sement ile destekli transpediküler vida kullanımının karşılaştırılması ve stabilizasyon üzerine etkileri
Comparing the use of plug assisted screw with bonecement assisted screw on fresh frozen cow vertebrae and the effects of stabilization.
  1. Tez No: 379214
  2. Yazar: İSMAİL HAKKI KURTULUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL ÇAKIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Biz bu çalışmamızda dübel ile desteklenmiş transpediküler vida kullanımı ile bone sement ile desteklenmiş transpediküler vida kullanımını karşılaştırmayı ve etkinliklerini ölçmeyi amaçladık. Bu amaçla iki grup oluşturduk. İki grupta da yedi adet taze donmuş inek vertebrası kullandık. İnek vertebralarının sol tarafına dübel ile desteklenmiş transpediküler vida ve sağ tarafına ise bone sement ile desteklenmiş transpediküler vida yerleştirildi. Bu gruplara daha sonra mekanik çekme kuvveti uygulandı ve kırılmanın yaşandığı kuvvetler kaydedildi. İstatistiksel olarak iki grubun etkinliği karşılaştırıldı. İstatiksel olarak, dübel ile desteklenmiş transpediküler vida kullanımı ile bone sement ile desteklenmiş transpediküler vida kullanımı arasında anlamlı fark bulunamadı.
Özet (Çeviri)
İn this study we evaluated that we purposed, compare and activities pedicle screws reinforced by fixing plugs (dubel) and pedicle screws reinforced by bone cement . For this purpose we have created two groups. In the two group, we used seven fresh frozen cow vertebrae. Left side of cow vertebrae placed pedicle screws reinforced by fixing plugs (dubel) and the right side of cow vertebrae placed pedicle screws reinforced by bone cement. Afterwards, these groups applied mechanical pullout force and recorded fracture moments. Statistically compared two groups activities. Statistically confirmed that, there were not significant difference with activities pedicle screws reinforced by fixing plugs (dubel) and pedicle screws reinforced by bone cement.