Havalandırma ve hava ile ısıtma hava santralleri
  1. Tez No: 8800
  2. Yazar: FERHAT DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. KEMAL TANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Isıtma ve havalandırma konusu, yayanan mahallelide özellikle büyük işletmelerde bir sorun olarak karşımıza çıkar. Havalandırma, mahallin projelendirmesi sırasında düşünülmelidir. Aksi halde işletme açısından daha fazla emek ve maliyete neden olur. Bu çalışmanın birine i bölümünde havalandırma: genel hatlarıyla incelenmiş Ve çeşitlerinden bahsedilmiştir. Daha sonra ısıtma ve havalandırma santralinin kurulmasında gerekli velemaniar, hava kanalları, kontrol cihazları verilmiştir. îkinci bölümde örnek bir mahallin, hava ile ısıtılması sırasındaki ısı kayıpları he saplanmıştır. İsi kayıplarına bağlı olarak, ısıtıcı seçilmiş ve hava santrali için uygun hava, filtresi seçimi yapılmıştır. Bundan başka, emme ve basma hava; kanallar ıhın boyutlandırılması ve emiş menfezlerinin seçimi yapılmıştır. Son aşamada ise, alternatif yakıtlara göre ekonomik analiz yapılmıştır. Havalandırma kanallarının izoleli ve izolesiz durumdaki farklılıkları bulunmuştur ;.
Özet (Çeviri)
SUMMARY She subject of heating and vantUating are generally encountered in living places and at large factories. Ventila ting has to be considered during the procect design of the location, other wise it may cost more money and labor from the wiev point of the factory administration. In the first part of this thesis,, ventilating has been generally outlined, and various types of ventilation processes have been investigated, after that the necessary equipments to installed the heating and ventilating center with air duets control equipment have been introduced. In the second part, heat losses of a sample factory has been calculated, depending ~of- these heat losses the choice of heating coil and also the choice of appropriate' air filter for the ventilation center have been made Furthermore the sizing of blowing and suction ducts, the choice of the suction passeges has been made. At the last stage economic analysis according to alternative fuels has been studied and the differences in calulating the heat loss between insulated and Uninsulated cases of air ducts -have been found.