Primer akciğer kanserli olgularda klinik ve cerrahi evrelemenin karşılaştırılması
The comparison of clinical and surgical staging in patients with primary lung cancer
  1. Tez No: 379218
  2. Yazar: HARUN TUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELAL TEKİNBAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
KHDAK'nde hastalığın yaygınlığı ve operabl olguların belirlenmesi için dikkatli bir klinik evreleme yapılmaktadır. Ancak bu evreleme en son yapılan cerrahi evreleme ile genellikle tam bir uyum göstermez. Bu çalışmada amacımız opere ettiğimiz KHDAK olgularında klinik ve patolojik evrelemeyi karşılaştırmaktır. Ocak 2009 – Aralık 2013 yılları arasında torakotomi yapılmış olan küçük hücre dışı akciğer kanseri olan 146 hasta çalışmaya alındı. Hasta dosyaları geriye dönük olarak değerlendirildi. Çalışmaya alınan hastaların tümünün klinik evrelendirilmesi için toraks tomografisi bronkoskopik incelemeleri yapılmıştı. Mediastinoskopi 19 hastaya uygulandı. Tümör yerleşimi 76 olguda ( %52) sağ hemitoraksta 70 hastada ( %48 ) sol hemitoraksta idi. Tümör tipi 77 olguda ( %52,7 ) skuamoz hücreli karsinom, 45 olguda ( %3,4) büyük hücreli karsinom ve 18 hastada ( %12,3) diğer tipler idi. Toplam 118 olguda ( %80,8) klinik ve patolojik T faktörü uyumu mevcuttu. T faktörü 10 olguda ( %6,8 ) düşük, 18 olguda ( %12,4) yüksek olarak değerlendirilmişti. T uyumunda en düşük sonuç %37,5 ile T4 olguların değerlendirilmesinde idi. Klinik ve patolojik N faktörü uyumu en fazla N0 olgularda idi. N faktörü uyumu 103 olguda ( %70,5 ) aynı, 19 olguda ( %13) düşük ve 24 olguda ( %16,5 ) yüksek olarak tespit edildi. TN değerlendirilmesinde ise 84 olguda ( %57,5 ) klinik ve patolojik evre arasında uyum vardı. Klinik ve patolojik evrelemenin uyumunun artması için operabl her olguya mediastinoskopi yapılmalıdır. Klinik T4 olgular genellikle cerrahide daha düşük evrede bulunduğundan preoperatif daha iyi inceleme gereklidir.
Özet (Çeviri)
In the NSCLC cases a careful clinical staging perform to the determination of the operable cases and the prevalence of the diseases. But usually this staging don't show exact accordance with the latest surgical staging. In this study our purpose was comparing the clinical and pathological staging in the operated NSCLC cases. In this study we evaluated NSCLC 146 patient that are made thoracotomy between January 2009-December 2013.The patient files were evaluated to retrospectively. Thoracs CT and bronchoscopic examination was performed to all patients for the clinical staging. Mediastinoscopy was applied to 19 patients. In the 76 cases(%52) the tumor localization was right hemithorax and in the 70 cases(%48) the tumor localization was left hemithorax. The tumor type in 77 cases(%52,7) was determined squamous cell Ca, in 45 cases(%34,3) big cell Ca and in 18 cases (%12,3) the other type Ca. Clinical and pathological T factor conformity was detected in 118 cases(%80,8).In the 10 cases (%6,8) T factor was evaluated low, and in the 18 cases (%12,4) T factor was evaluated high.In the T conformity the lowest result was detected to evaluation of the T4 cases. The most clinical and pathological N factor conformity was detected in N0 cases. N factor conformity identified same in 103 cases( %70,5 ), low in 19 cases( %13) and high in 24 cases( %16,5 ). In the TN evaluation there was accordance between clinical and pathological staging in the 84 cases. The mediastinoscopy must be performed to all cases for the increasing of clinical and pathological staging conformity. Clinical T4 cases are usually lower stage in the operative so preoperative a better examination must be performed.