Bir sıçan modelinde deneysel spinal kord iskemi reperfüzyon hasarlanması üzerine barnidipin'in etkileri
Investigation the effect of barnidipine on experimental spinal cord ischemia reperfusion injury of the rat model
- Tez No: 379226
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL ÇAKIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Biz bu çalışmamızda spinal kord iskemi-reperfüzyon hasarında Barnidipin'in etkinliğini ölçmeyi amaçladık. Bu amaçla 32 adet dişi sıçan 4 grupa ayrılarak çalışma yapıldı. 1. Grup kontrol grupu olarak kabul edildi. Kontrol grupu dışındaki diğer 3 grupta Abdominal Aort'a 45 dakika klip kompresyonu yapıldı. Grup-2'ye sadece klip kompresyonu yapıldı ve hiçbir ilaç uygulanmadı. 3. Gruba 10mg/kg Barnidipin, 4. Gruba 30 mg/kg metil prednizolon intraperitoneal yoldan verildi. Tüm gruplara 1. ve 24. saatte Tarlov skalasına göre motor muayene yapıldı. 24 saat sonra tüm deneklerin spinal kordları Histopatolojik ve biyokimyasal inceleme amacıyla çıkarıldı. Sonuç olarak; Barnidipin'in, bizim verdiğimiz doz ve sürede spinal kord iskemi-reperfüzyon hasarlanmasını azaltmada veya önlemede yeterli etkinliğe sahip olmadığı anlaşılmıştır. Anahtar kelimeler; spinal kord, iskemi, reperfüzyon, Barnidipin, Metilprednizolon
Özet (Çeviri)
In this study, our aim was to analyse the effects of barnidipine ın spinal cord ischemia reperfusion injury. 4 groups of 32 female rats were used in this study. The Group 1 was considered as sham group. In the other 3 groups clip compression, was performed for 45 minutes on the abdominal aorta. Group 2 was clip compression only group, and no treatment was given. Group 3 was Barnidipine group, and in this group 10 mg/kg barnidipine was administered intraperitoneally. In Group 4, 30mg/kg metiprednizolon was administered intraperıtoneally. In all of the groups motor examination by Tarlov scale was perfomed at the 1st and 24th hours after the injury. At the 24th hour spinal cords of the all subjects were excised for biochemical and histopathological examinations. In conclusion, we found that barnidipine does not have enough activiy on spinal cord ischemia reperfusion injury İn the doses and time span we used. KEYWORDS; spinal cord, ischemia, reperfusion, , metilprednizolon