Çeşitli klinik materyallerden izole edilen E. coli suşlarındaki dirençliliğin R-faktör ile ilişkisi
Studies on characters of antibiotic resistans and transmissible R plasmids of escherichia coli strains isolated from different clinical materials of humans
  1. Tez No: 37926
  2. Yazar: BÜYÜK NEŞATİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. A. ZEKİ ŞENGİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
-38- ÖZET Bu çalışmada, Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı araştırma laboratuvarında çeşitli örneklerden izole edilen 100 patojen E.coli susu antibiyotiklere çoklu dirençlilik ve bulaşıcı tip plazmid (R-f aktör) taşıma özellikleri yönünden incelenmiştir. Patojen E.coli suşlarmın örneklerden izolasyonu ve identifikasyonu klasik metodlarla yapılmıştır. Antibiyotik duyarlıklık testleri Kirby-Bauer disk diffüzyon yöntemine göre gerçekleştirilmiştir. îzole edilen patojen E.coli suşlarmın antibiyotiklere dirençlilikleri Chloramfenicol için % 60.2, Streptomycin için % 79,6, Tetracyclin için % 66,7, Gentamycin için % 33,3, Trimethoprim+Sulfamethoxazole için % 64,5, Ceftizoxime için 5,4, Ciprofloxacin için % 3,2, Amoxicillin için % 76,5, Ampicillin için % 91,4, Tobramycin için % 26,9 ve Cefoperozone için % 43 olarak tesbit edilmiştir. Suşlarm % 92,5 'i en az 3 antibiyotiğe dirençli bulunmuştur. Çeşitli antibiyotiklere dirençli E.coli suşlarmın dirençlilik faktörlerini R-plazmidleri ile aktarabilme yetenekleri E.coli K12 susu kullanılarak tesbit edilmiş ve izole edilen suşlarm % 31 oranında R-plazmid aktarabildik leri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
-39- SÜMMARRY Studies on Characters of Antibiotic Resistans and Transmissible R plasmids of Escherichia coli Strains Isolated From Different Clinical Materials of Humans In this study, a total of 100 E.coli strains isolated from the samples brought to department of Microbiology, Faculty of Medicine, Selçuk University was examined in terms of multiple antibiotics resistans and transmissible R plasmids by conjugation tests. Pathogenic E.coli strains were isolated and identified according to the morphologial cultural and biochemical characters. Antibiotic susceptibility tests were corried out according to the Kirby-Bauer ' s disk diffusion methods. Antibiotics resistant properties of the E.coli isolates were found as follows: 60.2 % for Chloramf enicol, 79.9 % for Streptomycin, 66,7 % for Tetracycline, 33,3 % Gentamycin, 64,5 % for Trimethoprim + sulphamethoxazole, 5,4 % for Ceftizoxime, 3,2 % for Ciprofloxacin, 76,5 % Amoxicillin, 91.4 % for Ampicillin, 26,9 % for Tobramycin, 43,0 % for Cefoperazone 92,5 % of the isolation were forund resistant to 3 and/or more different antibiotics. Transmission activities of E.coli K12 strains to Resistant Factors of E.coli isolates resistant to different antibiotic were carried out by conjugation tests, and 31,1 % the E.coli isolates were transmitted antibiotic resistant characters to recipient E.coli K12 strain