Nd:Yag lazerin periodontal tedaviye etkisinin klinik ve biyokimyasal olarak değerlendirilmesi
Clinical and biochemical evaluation of the effects of nd:Yag laser on periodontal therapy. a randomized split mouth clinical trial
  1. Tez No: 379265
  2. Yazar: SÜLEYMAN ZİYA ŞENYURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİLE ERCİYAS, PROF. DR. GÖNEN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Lazerler güçlü bakterisidal ve detoksifikasyon etkileri ile mükemmel bir doku ablasyonu sağlarlar. Lazerlerin kullanımı cerrahi olmayan periodontal tedaviler açısından en umut verici tedavi seçeneklerinden biridir. Ancak lazerlerin kullanımı açısından en ideal dalga boyu, lazer parametreleri ve tedavi stratejileri hâlâ kesinlik kazanmamıştır. Bu klinik çalışmanın amacı, kronik periodontitisli hastalarda konvansiyonel periodontal tedavilerle birlikte (DYT-KYD) uygulanan Lazer Destekli Yeni Ataşman Prosedürü (LANAP) tedavisinin klinik ve biyokimyasal parametreler üzerindeki etkisini saptamak ve LANAP'ın periodontal iyileşme potansiyeli üzerine etkilerini değerlendirmektir. Çalışmada, Gaziantep Üniversitesi Diş hekimliği Fakültesi Periodotoloji A.D.'na başvuran 22 generalize kronik periodontitis hastası yer aldı (10 bayan ve 12 erkek). Çalışma tek kör, randomize kontrollü ve split-mouth olarak planlandı. Çalışma kapsamındaki hastalara iki farklı tedavi yöntemi uygulandı. Test ve kontrol alanları yazı tura işlemi ile belirlendi. Test bölgesine 1064 nm Nd:YAG lazerler ile LANAP tedavisi, kontrol bölgesine ise sadece DYT-KYD tedavisi uygulandı. Araştırma kapsamında yer alan bireylerin tedaviden önce, tedaviden 1 ay, 3 ay ve 6 ay sonra olmak üzere klinik indeks ölçümleri yapıldı ve DOS örnekleri alındı. Klinik ve laboratuvar bulgularının grup içi karşılaştırılmalarında Wilcoxon testi kullanılırken, gruplar arası karşılaştırmalarında Mann Whitney U testi kullanıldı. Her iki tedavi seçeneğinde de tüm klinik ve biyokimyasal parametrelerde önemli iyileşmeler tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Lasers can achieve excellent tissue ablation with strong bactericidal and detoxification effects. The use of lasers is one of the most promising new technical modalities for non surgical periodontal treatment. However, the most effective wavelength, parameters and treatment modalities for their use are still under investigation. The aim of this clinical trial was to determine the clinical and biochemical efficacy of Laser-Assissed New Attachment Procedure (LANAP) as an adjunct to scaling and root planning (SRP) and was to evaluate the effect of LANAP on periodontal healing potential in chronic periodontitis patients. Twenty-two generalized chronic periodontitis patients who were referred to periodontology department of Gaziantep University Dentistry Faculty were included in the study. This study was designed as a single-blinded, randomized-controlled, split-mouth clinical trial. Patients included in this study underwent two different treatment modalities. Test and control sites were chosen with coin toss randomization. At the test site, patients received LANAP treatment, at the contra lateral control site, they received SRP treatment alone. The clinical indices and GCF samples were obtained from all patients before treatment, after 1, 3 and 6 months of treatment. In statistical analysis Wilcoxon tests were used within the groups while Mann Whitney U tests were used between the groups. Both treatment modalities resulted in significant improvements in clinical and biochemical parameters.