Beden eğitimi ve spor yüksekokulu öğrencilerinin doğum aylarına göre vücut komposizyonu parametrelerinin karşılaştırılması
Comparison of body composition parameters of students in school of physical education and sports according to their birth months
- Tez No: 379264
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEKİR MENDEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Günümüzde vücut kompozisyonunun belirlenmesinde vücut yağ yüzdesinin önemi giderek artmaktadır. Vücut yağ yüzdesinin yüksek olması diyabet, hipertansiyon ve kanser gibi birçok ciddi hastalıklarla bağlantısı kanıtlanan obezite için önemli bir risk faktörüdür. Bunun yanı sıra sportif performansın düşmesinde de vücut yağ yüzdesinin önemli bir yeri vardır. Bu çalışmada çevre, uzunluk ve ağırlık ölçümleriyle Gaziantep Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu kız ve erkek öğrencilerinin vücut kompozisyonu parametrelerinin doğum ayları ve cinsiyetlere göre değişimi araştırılmıştır. Yaş ortalaması 22.470±0.163 yıl olan 215 erkek öğrenci ile yaş ortalaması 21.183±0.150 yıl olan 142 kız öğrenci olmak üzere toplam 357 gönüllü katılmıştır. Çalışmaya katılan grubun yaş, boy, ağırlık, VKİ (vücut kitle indeksi), VY% (vücut yağ yüzdesi), bel–kalça oranı ve deri kıvrım kalınlığı ölçümleri alınmıştır. Grup ortalamalarının karşılaştırılmasında faktöriyel düzende Varyans Analizi Tekniğinden yaralanılmıştır. Farklı grupların saptanmasında ise Tukey Çoklu Karşılaştırma Testinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, body fat percentage has increasing importance in the determination of body composition. High percentage of body fat is an important risk factor for obesity whose connection with diabetes, hypertension and other serious diseases such as cancer has been proved. In addition to this, the body fat percentage is an important role in decreasing of sporty performance. In this study, changes of body composition parameters of male and female students of School of Physical Education and Sports in Gaziantep University according to birth dates and genders were invesitgated with the help of circumference, length and weight measurements. A total of 357 volunteers, 215 male students whose mean age was 22.470±0.163 years and 142 female students whose mean age was 21.183±0.150 years, participated. Age, height, weight, BMI (body mass index), % body fat (body fat percentage), waist-to-hip ratio and skinfold thickness measurements of the group participating to the study were obtained. Variance Analysis Technique was used for the comparison of group means in factorial design. Tukey's Multiple Comparison Test was used for the detection of the different groups.