Diabetik sıçanlarda gentamisin nefrotoksisitesinin çalışılması
  1. Tez No: 37927
  2. Yazar: MEHMET ÖZSAVCI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FİKRET VEHBİ İZZETTİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Eczacılık ve Farmakoloji, Biochemistry, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
78 VI. Ö Z E T Bu çalışmada, gentamisînin diabetik sıçanlardaki nefrotoksik etkisi incelenmiş ve normoglisemik sıçanlarda görülen nefrotoksik etki ile karşılaştırılması yapılmıştır. Böylece diabet durumunun gentamisinin nefrotoksik etkisi üzerinde nasıl bir rol oynadığı araştırılmıştır. Çalışmada öncelikle normoglisemik sıçanlara gentamisin uygulanarak nefrotoksik etkisi saptanmıştır. Daha sonra başka bir grup sıçanda streptozosin uygulanarak deneysel diabet oluşturulmuş ve gerekli fiziksel ve biyokimyasal parametrelere bakılarak diabetin nefropatik etkisi görülmüştür. Daha sonra STZ ile deneysel diabet oluşturulmuş bu sıçan grubuna 10 gün boyunca normoglisemik grupta olduğu gibi 100 mg/kg gentamisin sülfat uygulanmış ve gerekli parametrelere bakılmıştır. Bu verilere bakıldığında gentamisinin diabetik sıçanlarda ek nefrotoksik etki oluşturmadığı görülmüştür. Histopatolojik bulgular da bu durumu desteklemektedir. Yine sıçanların karaciğerleri incelendiğinde streptozosinin hepatotoksik etkisi görülmüştür. Sonuç olarak diabet durumunun gentamisinin nefrotoksik etkisini azalttığı görülmüştür. Burada bazı mekanizmaların nefrotoksik etkinin azalmasında rol oynayabileceği düşünülmektedir. Fakat bu konuda şu anda yapılmış olan çalışmalar kesin sonuca varmak için yeterli görülmemektedir ve oldukça fazla sayıda çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
79 VII. SUMMARY In this study, nephrotoxic effect of gentamicin in diabetic rats has been investigated and compared with the nephrotoxic effect seen in normoglycemic rats. Thus, it has been investigated how diabetes plays a role on the nephrotoxic effect of gentamicin. In the study, first of all nephrotoxicity has been confirmed by the administration of gentamicin in normoglycemic rats. Then, streptozo- cin has been administered to another group of rats in order to induce expe rimental diabetes and nephropathy of diabetes has been confirmed by exa mining the necessary physical and biochemical parameters. Following this, as in the normoglycemic group, this group of rats which has been induced diabetes with streptozocin, has been administered 100 mg/kg gentamicin sulfate for 10 days and necessary parameters have been examined. Based on these data, it has been seen that gentamicin didn't cause any additional nephrotoxic effect on diabetic rats. Histopathologic data also support this condition. Additionally, hepatotoxic effect of streptozocin has also been seen in the examination of rat livers. As a consequence, it has been recognized that diabetes state atte nuates the nephrotoxic effect of gentamicin. Some mechanisms are thought to play role in the attenuation of this nephrotoxicity but studies regarding this subject are not enough for the time being and a great number of studi es dealing with this subject should be carried out.