Diabetik sıçanlarda lisinoprilin flep yaşam oranlarına etkisi
The Effects of lisinopril on distal flap necrosis in diabetic rats
- Tez No: 90437
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. CEMAL AYGIT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 31
Özet
24 ÖZET Lisinoprilin diabetik ve diabetik olmayan sıçanların dorsal flepleri üzerindeki etkilerini araştırmak amacıyla bu çalışma planlandı. Wistar albino sıçanlardan (n:70) dört adet deney grubu oluşturuldu. Birinci ve ikinci grup sağlıklı sıçanlardan oluşmaktaydı. Birinci grup kontrol grubunu oluştururken ikinci gruba lisinopril verildi. Streptozotosin ile diabetik hale getirilen üçüncü ve dördüncü gruplardan üçüncü gruba lisinopril verilmezken dördüncü gruba lisinopril verildi. Bütün gruplarda, deneyin sekizinci haftası sonunda kaudal pediküllü 10x3 cm ölçülerinde dorsal flepler kaldırılıp aynı yere suture edildi. Flep elevasyonundan sonra 7. günde fleplerdeki yaşayan bölümler planimetrik olarak ölçüldü ve istatistiksel olarak değerlendirildi. Ölçümlerden sonra flep pediküllerinden alınan kesitler ışık mikroskobunda incelendi.Kontrol grubunda Heplerin yaşayan kısımları % 62 ± 2,6 bulundu.
Özet (Çeviri)
25 SUMMARY The effects of Iisinopril on distal flap necrosis in diabetic rats This study was planned to investigate the effects of Iisinopril on dorsal skin flaps of diabetic and nondiabetic rats. Seventy male wistar albino rats were divided into four groups. Rats in the first and second groups were healthy. Lisinopril was administrated to the second group while the first group was kept for control. In the third and fourth groups diabetes was induced with streptozotosin and lisinopril was administrated to the fourth group. Eight weeks after induction of diabetes with streptozotocin, caudally based dorsal flaps measuring 3 cm in width and 10 cm in length were elevated and then sutured back in place in all groups. The amount of survival in dorsal skin flaps was measured planimetricaly at the seventh day and evaluated statistically. After measurements, tissue specimens taken from the flap pedicles, specimens examined microscopically. The flap survival was % 62 ± 2,6 in control group. There was statistically significant decrease in flap survival (p< 0.005) in streptozotocin- diabetic group compared with nondiabetic control group. The flap survival was increased in lisinopril administrated streptozotocin-diabetic rats (p< 0,05) compared with streptozotocin- diabetic group. In lisinopril administrated streptozotocin-diabetic group vascularization was increased in flap pedicle specimens. This increase in vascularization was thought to provide structural basis in the rise of flap survival rates.