Kayseri ili Sivas Caddesi'nde ikamet eden apartman yönetici eşleri ile kapıcı eşlerinin ana-çocuk sağlığı ve aile planlaması konularındaki bilgi, tutum ve davranışlarının karşılaştırılması
- Tez No: 27508
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Aile Planlaması, Family Planning
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
85 6. ÖZET Mart-Temmuz 1991 tarihinde, Kayseri ilinde yapılan bu çalışma, 105 apartman yöneticisinin eşi ve 117 kapıcı eşi üzerinde yürütüldü. Çalışmanın amacı, sosyal, ekonomik ve kültürel yönden farklı iki grup oluşturan yönetici eşleri ile kapıcı eşlerinin ana-çocuk sağlığı ve aile planlaması konularındaki bilgi, tutum ve uygulamalarını saptamak idi. Bu amaçla, araştırmaya alınan kadınlardan anket yöntemi ile veri toplandı ve istatistiksel analiz yöntemleri ile değerlendirildi. Kapıcı eşlerinin eğitim düzeyleri, ilk evlilik yaşı ve ilk gebelik yaşı çok daha düşüktü. Kadının doğurganlık düzeyini gösteren ortalama gebelik, düşük, kürtaj, ölü doğum, canlı doğum ve kendi kendine doğum oranı kapıcı eşlerinde yüksek, gebelik aralığı ise düşüktü. Kapıcı eşlerinin yaklaşık yansı son çocuğunu istemediğini belirtti. Gebelikten korunmanın dini açıdan sakıncalı olduğunu söyleyenlerin oranı kapıcı eşlerinde anlamlı bir şekilde yüksekti. Bu grubun etkili aile planlaması yöntemlerini bilme ve kullanma oranı daha düşüktü.86 Her iki araştırma grubunun da sağlık ocaklarından yeterince yararlanmıyordu. Sonuç olarak, her iki araştırma grubunun da ana ve çocuk sağlığı, aile planlaması ile ilgili bilgileri kadar bu konulardaki sağlık düzeyleri de düşük bulundu. Ne var ki, sosyal, ekonomik ve kültürel düzeyi düşük olan kapıcı eşlerinde durum çok daha ciddi idi.
Özet (Çeviri)
87 6. SUMMARY This study was carried out between March and July of 1991 on by questionarrie was given to 105 apartment managers' wives and 117 doormen wives. The aim of this study was to determine the konwledges, attitude and practice about mother and child health and family planing between two groups that are different from economical, social and cultural aspects: These two groups were including apartment managers' wives and doormen wives. The educational Revel of women, the mean age at the first marriage and at the first pregnancy of the doormen wives were lower. The fertility rate of doormen wives such as the numbers of pregnancies, abortions, induced abortions, live births, still birth, and the preportion of the deliveries without professional assistance was found to be high. The birth interval was found to be low. The helf doormen wives pointed that they didn't want to have their last child. Among dormen wives percentage of the women who believed that the usage of conceptive method is sin was found to be higher then the other group.The percentages of knowing and using of effective family planing the method of was low. Both groups werenit using the advantages of health centers. As a result, both research groups were found that their health level about mother and child health and family planing, were low as well as their knowledge. But, the situation among doormen wives were much more serious than apartment managers wives.