İlk evliliğini 18 yaş altında yapmış ve aynı kişi ile evli olan kadınların evlilik uyumlarının belirlenmesi
Determination of the marriage adaptation for women who made their first marriage under eighteen years old andmarried to same partner
  1. Tez No: 379286
  2. Yazar: SEHER DURĞUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZER KISA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Araştırma, ilk evliliğini 18 yaş altında yapmış ve aynı kişi ile evli olan kadınların evlilik uyumunu ve evlilik uyumlarına etki eden faktörleri belirlemek amacıyla kesitsel tipte ve tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini oluşturan Bitlis ili Devlet Hastanesi Kadın Doğum Servisine başvuran 2000 kadından örnekleme alınacak kadın sayısı 246 olarak hesaplanmıştır. Veri toplama aracı olarak, anket formu ve“Evlilik Uyum Ölçeği (EUÖ)”(Cronbach Alfa Güvenirlik Katsayısı 0.90) kullanılmıştır. Anket formu üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; kadınların ve eşlerinin sosyo-demografik özellikleri; ikinci bölümde, kadınların gebelik ve doğum ile ilgili özelliklerine ilişkin sorulara; üçüncü bölümde ise kadınların evlilik uyumlarını etkileyebileceği faktörlere ilişkin sorular bulunmaktadır. Anket formu ve EUÖ 1 Temmuz – 31 Ekim 2014 tarihleri arasında uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS (Statistical Package For Social Sciences) for Windows 18 bilgisayar programında; ortalama, standart sapma, minimum ve maksimum değerler ile yüzdelik sayılar, t-testi, Oneway Anova testi kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This researchwas done as a cross sectional and descriptivestudy toevaluatethe marriage adaptationfor women who made their first marriage undereighteenyearsoldand married with the samepartner and the factors which affect their marriage adaptations. The universe of the study composed of twothousand women applied to Bitlis city public hospital women birth service. The sample consisted of 246 women. For data collection, marriage adaptation scale and the questionnaire was used. In the firstpart, the characteristics of women and their husband, the questionsabout women's pregnancy and birth included in the second part, the questionsabout the factorswhich can affect women's marriage adaptation. Data was collected between 1 July and 31 October 2014. The data had been evaluated by using SPSS for windows 18. As a statistical evaluation, average, standart deviation, minimum and maximumvalues, percentagenumbers, t-test, oneway Anova test were used.Statistically significant difference were found between marriage adaptationof women and the duration of marriage, the types of marriage, the situation of physical violence, pregnancy number. It has been found that women's marriage adaptation are low among women who made their first marriage under eighteen years old and married with the same partner. According to the results of the study, it is suggested to provide programmes to prevent adolescent marriages and develope to increase marriage adaptations for women who made their first marriage under eighteen years old.