Erken yaş evliliklerinin 'İstismar'bağlamında değerlendirilmesi
Evaluation of early age marriages within the context of 'Abuse'
  1. Tez No: 588311
  2. Yazar: ŞERİFE SİBEL KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Erken yaşta gerçekleştirilen evlilikler dünya üzerinde birçok ülkede problem olduğu gibi bugün bizim ülkemizde de gelecek kuşakları da etkileyen, toplumun temeli olan aileyi dönüştüren sosyal bir sorundur. Erken yaş evlilikler araştırma kapsamında yapılan literatür taramasında karşımıza çıkan ve en çok kullanılan“Çocuk Gelin”kavramı olmuştur. Konunun derinliği bakımından ele alındığında“Çocuk Gelin”kavramı çocukların erken yaşta kültürün de getirisiyle birlikte evlendirilmelerini kabul edilebilir bir ifade olarak değerlendirmemize sebebiyet verebilmektedir. Ancak erken yaş evlilikler toplumun temeli olarak kabul edilen“Aile”kurumu üzerinde birçok değişime sebebiyet vermekte ve aile yapısının temelinden değişimler sebebiyet vermektedir. Çocuk evlilikleri hem kız çocuklarını hem de erkek çocuklarını kapsamakla birlikte daha çok medyada ve toplumsal hayatta karşımıza çıkan çocuk gelinlerdir. 'Çocuk Gelin' kavramının altında yatan temel sebep ise genel olarak henüz 18 yaşını doldurmamış ve çocuk olarak tanımlanan genç kızların evliliğinin yaygınlığıdır. Kız çocuklarının erken yaşta evlendirilmelerinin başlıca sebepleri arasında ekonomik olarak güçlü olma, sosyal hayat düzenine uyum sağlama, geleceği güven altına alma ve geleneksel toplum içerisinde yer alan kızların duygusal, cinsel ve ekonomik ihtiyaçlarının, dinsel ahlaka uygun bir biçimde sağlanabilmesi olarak nitelendirilebilir. Kuşaklar öncesinden devam eden pratik ve ritüellerin kültürün bir parçası olmasına bağlı olarak, erken evliliklerin de bu kültür içerisinde yer aldığı göz önünde bulundurularak çocuk bedenlerin yaşamış olduğu travmatik durumları istismar bağlamında ele alıp çözüm önerileri üretilebilmek en temel amaç olmakla birlikte kültürel söylem de 'evlilik' olarak geçen erken yaş birliktelikleri genç kızların yaşları itibariyle ve uyum sağlamaya çalıştıkları hayata istinaden aynı zamanda ihmal ve istismar mağduru da olduklarını göstermektedir. Erken yaş evlilikleri ile her anlamda istismar ve ihmale maruz kalan çocuklar, fiziksel ya da ruhsal anlamda zarar görmekte ve bugünün sağlıksız bireyleri olan gerek sosyal ortamdan uzak kalmakta gerekse ruhsal anlamda yaşadıkları problemler nedeniyle doğru kararlar verebilme yetilerini kaybedebilmektedirler. Bugünün ebeveynleri olarak ileride yetişecek kuşaklarında okuldan önce ilk eğitim aldıkları kurum olan aileleridir. Kısacası zarar görmüş bu ebeveynlerin aldıkları olumsuz kararlar ya da çocuklarına uyguladıkları yetiştirme yöntemleri kuşaktan kuşağa aktarılarak toplumun düzenini bozabilecek durumların ortaya çıkmasına sebebiyet verebilmektedir. Araştırma kapsamında ise Aydın ili Efeler İlçesi Kocagür ve Ilıcabaşı mahallesi, İncirliova ilçesi, Acarlar mahallesinde erken yaşta evlilik ya da birliktelik gerçekleştirmiş kişilere yer verilerek, katılımcıların kendi birliktelikleri içerisinde yaşamış oldukları olumsuz durumlara ve kendini tekrarlayan istismar çeşitlerine ve erken evlilikle meşru kılınan“Çocuk İstismarı”üzerinde durulmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Early marriages are a problem that affects many generations in our country as well as in many countries around the world and transforms the family which is the foundation of society. Early age marriages have been the most commonly used concept of Gelin Child Bride çıkan in the literature review. In terms of the depth of the subject, the concept of“Child Bride çocuklar may cause us to consider the marriage of children together with the return of culture at an early age as an acceptable expression. However, early age marriages cause many changes on the ”Family“ institution which is accepted as the foundation of the society and changes on the basis of the family structure cause. Child marriages include both girls and boys, but they are mostly child brides in the media and social life. The main reason underlying the concept of 'Child Bride dır is the prevalence of the marriage of young girls who are not yet 18 years old. Among the main reasons for early marriage of girls are economic strength, adaptation to social life, securing the future, and providing emotional, sexual and economic needs of girls in traditional society in accordance with religious morality. Depending on the practice and rituals that are going on before the generations are a part of the culture, considering the early marriages are also included in this culture, it is the main purpose to be able to deal with the traumatic situations experienced by the child bodies in the context of abuse, and to propose solutions to it, but cultural discourse as 'marriage'. The early age associations indicate that young girls are also victims of neglect and abuse due to their age and the life they are trying to adapt to. Children exposed to abuse and neglect in every sense through early age marriages are physically or mentally damaged and may lose their ability to make the right decisions due to their social problems and their social problems. As the parents of today, it is their families, which are the first institution before the school in their future generations. In short, the negative decisions taken by these damaged parents or the methods of raising their children can be transferred from generation to generation, causing situations that may disrupt the order of the society. Within the scope of the research, in the province of Aydın Efeler District Kocagür and Ilıcabaşı neighborhood, İncirliova district, Acarlar neighborhood, people who have performed marriage or together at an early age were included, and the negative situations that the interviewers lived in their unity and the kinds of abuse that made them legitimate with early marriage ”will be tried to focus on.