Doğurganlık çağındaki kadınlarda servikal kanser ve hpv enfeksiyonuna yönelik farkındalık ölçeği'nin Türkçe uyarlamasının geçerlilik ve güvenilirlik çalışması
Validity and reliability study of the Turkish version of cervical cancer and hpv awareness scale among women of reproductive age
- Tez No: 379287
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZER KISA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Araştırma, doğurganlık çağındaki (15-49 yaş) kadınlarda ''Servikal Kanser ve HPV Enfeksiyonuna Yönelik Farkındalık Ölçeği''nin Türkçeye uyarlayarak geçerlilik ve güvenilirliğinin belirlenmesi amacıyla metodolojik olarak yapılmıştır.Araştırma Gaziantep İli Büyükşehir Belediye sınırları içinde yer alan Şehitkâmil ya da Şahinbey ilçesinde doğurganlık çağındaki kadınların sayısının en fazla olduğu üç aile sağlığı merkezinde (Şahinbey Binevler ASM, Şehitkamil Merkez 4 Nolu ASM ve Şahinbey Kavaklık Rotary Klüp ASM) 5Ocak - 25 Haziran 2014 tarihleri arasında yapılmıştır.''Servikal Kanser ve HPV Enfeksiyonuna Yönelik Farkındalık Ölçeği'' 36 maddeden oluşmaktadır. Bu araştırmada örnekleme ölçeğin madde sayısının 10 katının alınarak doğurganlık çağındaki 360 kadın alınmıştır. Veri toplama aracı olarak, anket formu ile ''Servikal Kanser ve HPV Enfeksiyonuna Yönelik Farkındalık Ölçeği'' (Cronbach Alfa Güvenirlik Katsayısı 0.91) kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS for Windows 18 ve Lisrel 8.0 bilgisayar programında hesaplandı.Şahinbey Kavaklık Rotary Klüp Aile Sağlığı Merkezi'nde doğurganlık çağındaki 36 kadına 10 Aralık-25 Aralık 2013 tarihlerinde ön uygulama yapıldı. '' Servikal Kanser ve HPV Enfeksiyonuna Yönelik Farkındalık Ölçeği' nin'' doğrulayıcı faktör analizi sonuçları RMSEA; 0.095, GFI;0.90, AGFI; 0.83, SRMR; 0.07, CFI; 0.94, IFI; 0.94, NFI; 0.92, NNFI;0.91, 2 /df = 4.25 olarak bulunmuştur.İç tutarlılık analizlerinde, ilk bölümde kullanılan KR 21 güvenirlik katsayısı 0.60 bulundu. İkinci bölümde Cronbach Alpha güvenirlik katsayısı 0.61 olarak bulunmuştur.Sonuç olarak, Türkçe'ye uyarlanan Servikal Kanser ve HPV EnfeksiyonunaYönelik Farkındalık Ölçeği' nin geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı olduğu saptanmıştır. Araştırma sonuçları doğrultusunda geçerlilik ve güvenilirliliği çalışılan bu ölçeğinfarklı sosyo-ekonomik düzeylerdeki ve bölgelerdeki gruplarda uygulanarak değişmezliğinin araştırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The studywas conducted methodologically with the aim of determination the validity and reliability of the“Cervical Cancer and HPV Awareness Questionnaire”among fertility age womenby adapting the scale into the Turkish.The research has been made in the borders of the Municipality of Gaziantep between the dates of 5 January 25 June 2013. Scale consisted of 36 item questions, therefore 360 women in their fertility age have been considered as a sample. The data collected by using the survey form and the Scale. The pilot study was done between the dates of 10 December to 25 December. The data has been evaluated by using the computer program“SPSS for Windows 18 and Lisrel 8.0”.The results of the confirmatory factor analysis have been calculated as: RMSEA; 0.095, GFI;0.90,AGFI; 0.83, SRMR; 0.07, CFI; 0.94, IFI; 0.94, NFI; 0.92, NNFI;0.91, 2 /df = 4.25. In the internal consistency analysis, the coefficient has been calculated as 0.60 regarding the info test in the first group, where the total points of the item correlation has been found sufficient. The Cronbach Alpha Reliability Coefficient has been detected as 0.61. As a result, the Cervical Cancer and HPV Infection Awareness Scale, which is adapted into Turkish, has been found as a valid and reliable measurement method. According to the results of the research, which has been studied for its validity and reliability, it is recommended to be researched its stableness and immutability by implementing to the other groups with different socio-economic levels and areas.