Hatay bölgesinde tetanoz immunitesinin araştırılması
Hatay bölgesi̇nde tetanoz i̇mmuni̇tesi̇ni̇n araştirilmasi
  1. Tez No: 379293
  2. Yazar: SENA İPEK KAVCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER EVİRGEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Hatay ilinde tetanoz antitoksin düzeyinin çeşitli yaş gruplarına göre değerlendirilmesi, uygulanan rapeller ile koruyuculuk düzeyleri arasındaki ilişkinin araştırılması ve sonuçlara göre aşılamaya yönelik uygun önerilerin getirilmesi amaçlandı. Yöntem: Çalışmaya Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi kan bankasına başvuran 219 erkek katılımcı dâhil edildi. Katılımcıların aşılanma öyküsü, askerlik, meslek, kaza geçmişi ve eğitim durumu bilgileri kayıt edildi. ELISA kiti ile serum örneklerinde tetanoz toksoidine karşı IgG antikorları araştırıldı. Tetanoz immunitesi için cut-off değeri 0,1 IU/mL kabul edildi. Bulgular: Çalışmaya katılan 219 bireyden 192'sinde (%87,7) IgG değeri 0,01 IU/mL üzerinde idi. Yaş, medeni durum, eğitim durumu ve gelir durumu değerlendirildiğinde tetanoz antikorlarının koruyuculuğu üzerine etki eden en güçlü değişken yaş idi.
Özet (Çeviri)
Background: In this study, we aimed to detect tetanus antitoxin levels for various age groups in the province of Hatay, to investigate the relationship between the applied rapel and protection levels, and by the way based on the results, to realize appropriate recommendations for immunization. Methods: 219 male participants admitted to blood bank of Mustafa Kemal University Faculty of Medicine Hospital, were included in the study. All data of the participants including vaccination, military history, occupation, accident background and educational status were recorded. IgG antibodies against tetanus toxoid were investigated in serum samples by ELISA method. Level 0.1 IU/ml was considered as the cut-off value for tetanus immunity. Results: 192 of 219 subjects had IgG levels above 0.01 IU/ml (%87.7). Considering age, marital status, education level and income status as variables, the most powerful factor affecting tetanus antibody was age.