Benign prostat hiperplazisi medikal tedavisinin endotel disfonksiyonu üzerine etkileri
Beni̇gn prostat hi̇perplazi̇si̇ medi̇kal tedavi̇si̇ni̇n endotel di̇sfonksi̇yonu üzeri̇ne etki̇leri̇
- Tez No: 379294
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET İNCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: ÇalıĢmamızda amacımız benign prostat hiperplazisinin(BPH) medikal tedavisinin endotel fonksiyonları üzerine etkisinin araĢtırılmasıdır. Yöntem: ÇalıĢmaya üroloji polikliniğine baĢvuran, alt üriner sistem semptomları(AÜSS) olan ve değerlendirmeler sonucunda BPH saptanan 38 hasta dahil edildi. ÇalıĢmaya alınan hastaların tedaviye baĢlamadan önce endotel fonsiyonlarını değerlendirmek için brakial arter akıma bağlı dilatasyon(FMD) yüzdesine bakıldı. Hastalara BPH için 3 ay α-bloker(alfuzosin) tedavisi verildi. Üç ay sonra hastaların tekrar brakial arter FMD yüzdesi hesaplanarak endotel fonsiyonları değerlendirildi. Bulgular: ÇalıĢmaya dahil edilen 38 hastanın yaĢ ortalamas 59,31±9,94 idi. Hastaların vücut kitle endeksi (VKĠ) ortalamsı Kg/m2 olarak 27,55±3,26 Ģeklinde hesaplandı. FMD ile yaĢ, sigara içimi, akut faz reaktanları(AFR), serum lipitleri, VKĠ ölçümleri arasında bir ilikĢiye rastlanmadı. Hastaların α-bloker tedavisi öncesi brakial arter ortalama bazal çapı(BÇ) 0,51±0,06, endotel bağımlı vazodilatasyon sonrası ortalama brakial arter çapı(EBVD) 0,55±0,06 ve akıma bağlı dilatasyon yüzdeleri ortalaması 8,59±2,82 iken tedavi sonrasında BÇ ortalaması 0,51±0,06(p=0,597), EBVD ortalaması 0,55±0,06(p=0,633) ve akıma bağlı yüzde ortalaması 8,79±4,08(p=0,760) olarak ölçüldü. BÇ, EBVD ve FMD değerlerinde tedavi sonrası istatiksel olarak anlamlı fark bulunamadı.
Özet (Çeviri)
Objective: Ġn this study, our aim is to determine the effects of medical treatment of benign prostatic hypertrophy over endotelial functions. Methods: 30 patients who admitted to urology clinic with lower urinary tract symptoms and were detected BPH via evaluations, included to the study. Before the treatment, for evaluating endothelial functions, the study patients underwent measurement of dilatation percent due to brachial artery flow (FMD). The patients were administered α-bloker(alfuzosin) for three months. After three months, the brachial artery FMD percent of the patients calculated and the endothelial functions evaluated again. Results: The median age of the study group composed of 38 patients was 59± 9.94. the mean body mass index (BMĠ) of the patients was 27.55±3.26 as kg/m². There were no correlation between the FMD and age, smoking, acute phase reactants (AFR), serum lipid levels and BMĠ of the patients. Before the α-bloker treatment, the brachial artery mean basement diameter (MD), the brachial artery mean diameter after endotel dependent vasodilation(EDVD), and the median dilatation percent due to flow of the patients were 0.51±0.06, 0.55±0.06 and 0.51±0.06 respectively, ant the post-treatment values of the aforementioned values were 0.51±0.06 (p=0.597), 0.55±2.82 (p=0.633), and 8.79±4.08 (p=.0760), respectively. The MD, EDVD and FMD values were not statistically significiant. Before the α-bloker treatment, while the IPSS values,Qmax values, and number of nocturia of the patiens were between 23.21±3.14, 12.55±2.62 and 2.60±0.78 , respectively, the post-treatment values of the aforementioned criteria were 18.94±2.64, 16.36±2.94, 0.55±0.76,respectively and the results were statistically significiant.