Postadölesan akneli hastalarda demodex Spp'nin araştırılması
Investi̇gati̇on of demodex Spp in patients with postadolescent acne
  1. Tez No: 379292
  2. Yazar: METİN AKSAKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE BÜLBÜL ŞEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Akne genel olarak adölesan dönemin bir hastalığı olarak düşünülmekle birlikte erişkinler arasında sıklığı artmaktadır. Postadölesan dönemde görülen aknenin etyopatogenezi halen tam olarak aydınlatılamamıştır. Çalışmamızda postadölesan akneli hastalarda ve aknesi olmayan bireylerde Demodex spp. yoğunluğunun araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya postadölesan aknesi olan 40 hasta(14 erkek, 26 kadın) ile aknesi olmayan 40 sağlıklı gönüllü (13 erkek, 27 kadın) alındı. Tüm katılımcıların demografik verileri kaydedildi. Hasta ve kontrol grubundan standart yüzeysel deri biyopsisi yöntemiyle alınan lam örnekleri mikroskop altında değerlendirildi. Bulgular: Hasta grubu ve kontrol grubu arasında demografik açıdan istatistiksel bir fark yoktu (p>0.05). Akneli bireylerde demodex pozitifliği %40 oranında saptanırken kontrol grubunda bu oran %7.5 olarak belirlendi (p0.05). Bununla birlikte, çene bölgesinde demodex yoğunluğu açısından istatistiksel bir fark saptanmadı (p>0.05). Sonuçlar: Postadölesan akne ile demodex pozitifliği arasında anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Bu durum postadölesan akne etyopatogenezinde Demodex spp.'nin önemli bir rolü olduğunu düşündürmüştür. Dolayısıyla postadölesan aknesi olan hastalarda demodexlerin de dikkate alınması ve parazitin saptandığı hastalarda uygun tedavinin düzenlenmesi gerektiği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Background: Although, acne is considered as a disorder of the adolescent period, the incidence of the disease is increasing among the adulthood. The etiopathogenesis of the postadolescent acne is not clear yet. In this study, we aimed to investigate the density of Demodex spp. in the postsdolescent acne patients and the healthy individuals. Material and method: Fortypatients (14 male, 26 female) with postadolescent acne and 40 healthy volunteers without acne (13 male, 27 female) were included into the study. The demoghraphic data of the all participants were recorded. The lam samples of the acne group and the control group which were taken by standard superficial skin biopsy method examined under light microscope. Results: There was no statistical difference demographically between patients and the control group (p˃0.05). The positivity of the demodex in the acne group and the control group was 40% and 7.5%, respectively. When acne and control groups were compared forehead, nose, right cheek, left cheek, and chin according to the demodex density, the demodex positivity was statistically significantly higher at the acne group in forehead, nose, right cheek and left cheek (p˃0.05). However, there was no a statistically significant difference in terms of demodex density in the chin (p> 0.05). Conclusion: A positive correlation between the postadolescent acne and demodex positivity was determined. It was suggested that the Demodex spp. has an important role in postadolescent acne etiopathogenesis. Therefore, we considered that demodex should be taken into account in patients with postadolasence acne and the appropriate treatment should be regulated in patients who the parasite was detected.