Sigara içiciliğinin optik aberasyonlara etkisi
The effect of smoking on optical aberrations
  1. Tez No: 379296
  2. Yazar: NİHAN PARLAKFİKİRER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA AYHAN TUZCU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Sigara içiciliğinin optik aberasyonlara etkisini değerlendirmek. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 100 olgunun (68 erkek, 32 kadın) sağ gözü dahil edildi ve olgular sigara içen (n=50) ve sigara içmeyen (n=50) olarak iki gruba ayrıldı. Sigara içen grup; günde 1 paketten daha az sigara içenler hafif içici, günde 1 paket ve üzerinde sigara içenler ağır içici olarak iki gruba ayrıldı. Olguların göz kırpmadan sonraki 3-5. saniye içinde korneal aberasyonları Sirius korneal topografi cihazı ile ölçüldü. Olgulara schirmer ve gözyaşı kırılma zamanı (TBUT) testi yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate the effect of smoking on optical aberrations. Method: Right eyes of 100 subjects (68 male, 32 female) were involved in the study and the subjects were divided into two groups; smokers (n=50) and non-smokers (n=50). Smokers; those smoking less than a pack of cigarettes were categorized as light smokers and those smoking a pack of cigarettes and more than a pack of cigarettes were categorized as heavy smokers. After 3-5 seconds of blink, the corneal aberrations of the subjects were determined through Sirius corneal topography. The schirmer and tear break-up time (TBUT) tests were performed.