İzole sıçan kalbinde iskemi reperfüzyon hasarına bağlı oluşan hemodinamik yanıtlara yüksek fruktozlu ve yüksek glukozlu diyetin etkisi
The effects of high fructose and high glucose diet on heamodynamic responces result from iscmemia and reperfusion in isolated perfused rat heart
  1. Tez No: 379306
  2. Yazar: SERAP TOPCU ÖZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA ARZU VARDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Fruktozdan zengin beslenmenin miyokardiyal infarkt alanını azalttığı, reperfüzyonda sol ventrikül basıncı ve koroner kan akımında artış meydana getirerek kardiyak açıdan koruyucu rol oynadığı bildirilmiştir. Bu çalışmanın amacı, fruktozdan ve glukozdan zengin beslenme sonrası oluşturulan iskemi reperfüzyon hasarında, kalpteki hemodinamik değişikliklerin karşılaştırılmasıdır. Sprague-Dawley türü erkek sıçanlar dört hafta boyunca fruktozdan zengin beslenen (n=9), glukozdan zengin beslenen (n=9) ve kontrol grubu (n=9) olarak ayrıldı. Anesteziyi takiben çıkarılan kalpler, Langendorff düzeneğinde Krebs solusyonu ile perfüze edildi. Sonrasında 30 dk düşük akımlı iskemi (0.3 ml/dk) ve 60 dk reperfüzyon uygulandı. İskemi öncesi ve iskemi sonrası reperfüzyonun 1, 30 ve 60. dakikalarında sol ventrikül gelişim basıncı, maksimum ve minimum sol ventrikül basınç değişim oranları ve kalp hızları kaydedildi. İskemik alanlar boyandı ve risk zonları karşılaştılaştırıldı. Plazma glukoz, trigliserid ve kolesterol düzeyleri ve vücut ağırlıkları belirlendi.
Özet (Çeviri)
It has been determined that high fructose diet decreases myocardial infact size, increases the left verticle pressure in reperfusion period following ischemia and increases coronary artery blood flow, and plays a protective role in terms of cardiac function. The aim of this study was to compare hemodynamic alterations wich were generated ischemia and reperfusion injury between high fructose and high glucose diet. Male Sprague-Dawley rats were devided as high fructose (n=9), high glucose (n=9) and standart diet group (n=9). Isolated hearts were harvested in a Langendorff model and perfused with Krebb's Henseleit solution. Low flow (0.3 ml/dk) ischemia (30 minutes) and reperfusion (60 minutes) were applied in all groups. Left ventricular developed pressure, maximum and minimum rate of pressure development and heart rates were recorded before ischemia and during the 1th, 30th and 60th minutes of reperfusion period. Ischemic areas and risk zones were compared in groups. Body weight, plasma glucose, trigliseride and cholesterol levels has been determined.