Tip 2 diyabetli bireylerde uyku ve yaşam kalitesi
Sleep quality and quality of life of patiends whit type 2 diabetis
  1. Tez No: 379307
  2. Yazar: EZGİ GÖKPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. ÖZGÜL EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Tip 2 diyabet, bireyin yaşamının tüm yönlerini etkileyen kronik metabolik bir hastalıktır. Diyabetlilerde uyku sorunları sık görülmekte olup bu durum, yaşam kalitelerini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu çalışma, tip 2 diyabetli bireylerin uyku ve yaşam kalitelerini değerlendirmek amacı ile planlandı. Bu kesitsel ve tanımlayıcı araştırma Haziran-Kasım 2012 tarihleri arasında bir üniversite hastanesinin Diyabet polikliniğine başvuran 154 diyabetli birey ile gerçekleştirildi. Veriler; Tanıtıcı Özellik Formu, Pittsburg Uyku Kalitesi İndeksi ve WHO-5 İyilik Durumu İndeksi kullanılarak toplandı. Veriler SPSS 12.0 paket programında sayı, yüzde, ortalama, ki-kare Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis testi ve Spearman Korelasyon ilişkisi ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Type 2 diabetes is a chronic metabolic disease, affecting all aspects of the individual's life. Sleep problems are common in people with diabetes, this situation negatively affects their quality of life. This study was planned in order to evaluate the quality of sleep and life of individuals with type 2 diabetes. This cross-sectional and descriptive study was carried out with 154 individuals with diabetes who admitted to outpatient clinic of an university hospital between June to November 2012. Data were collected by using Patient Characteristics Form, Pittsburg Sleep Quality Index and Quality of Life Index. Data were analyzed with SPSS 12.0 packaget program by using number, percentage, mean, chi-square and Mann Whitney U test, Kruskal-Wallis test and Spearman correlation.