Türk iskemik inmeli hastalarda ısı şok protein 70 gen polimorfizmlerinin araştırılması
Investigation of heat shock protein 70 gene polymorphisms in ischemic stroke Turkish patients
- Tez No: 379305
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMMAM SİPAHİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyofizik, Biophysics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
İskemik inme, multifaktöriyel bir hastalık olup hem çevresel hem de genetik faktörler etyolojisinde önemli bir rol oynamaktadır. Bu nedenle, iskemik inmenin patogenezine katkıda bulunan aday genleri çalışmak, iskemik inmenin etyolojisinin anlaşılmasına yardımcı olabilir. Isı şok protein 70 (IŞP70), hücrelerin normal yapılarına tekrar sahip olmalarına ve fonksiyonlarını yerine getirmelerine yardım eden en önemli hücresel proteindir, bu nedenle iskemik inmenin patogenezinde rol oynayabileceği düşünülmektedir. Bu çalışmada, iskemik inme tanısı alan hastalarda IŞP70 geninin G2437C ve A1267G gen bölgelerindeki polimorfizimlerin iskemik inme ile ilişkisinin araştırılması ve iskemik inmeye yol açtığı düşünülen olası risk faktörlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya, yaşları ve cinsiyetleri eşleşen 84 iskemik inmeli hasta ve 94 kontrol alındı. G2437C ve A1267G gen polimorfizimlerini belirlemek için Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PZR) ve Restriksiyon Fragment Uzunluk Polimorfizmi (RFLP) yöntemleri uygulandı. PZR ürünleri %2'lik agaroz jelde yürütülüp, etidyum bromid (EtBr) ile boyanarak ultraviyole (UV) ışık altında incelendi ve daha sonra RFLP yöntemi ile gen polimorfizimleri tespit edildi. Ki-kare testi kullanılarak gen polimorfizimleri ile iskemik inme arasındaki ilişki araştırıldı ve çoklu lojistik regresyon kullanılarak iskemik inme için risk faktörleri belirlendi. G2437C ve A1267G için genotip dağılımları arasında anlamlı bir farklılık gözlenmedi (p>0.05). Pearson ki-kare ve student t-testi sonucunda elde edilen verilere dayanarak alkol kullanımı (p=0.001), geçirilmiş SVH (p=
Özet (Çeviri)
Ischemic stroke is a multifactorial disease plays an important role in both environmental and genetic factors in the etiology. Therefore, the work of candidate genes that contribute to the pathogenesis of ischemic stroke may help to understand the etiology of ischemic stroke. Heat shock protein 70 (HSP70), helping cells to fulfill their normal structure and function again that have been the most important cellular protein, so it is thought to play a role in the pathogenesis of ischemic stroke. In this study, we aimed to investigate the relationship between polymorphisms of the diagnosis of ischemic stroke in patients with ischemic stroke in HSP70 gene G2437C and A1267G gene and identification of potential risk factors that cause ischemic stroke. The study included 84 age and sex matched controls were enrolled, and 94 patients with ischemic stroke. G2437C and A1267G gene polymorphisms to determine the Polymerase Chain Reaction (PCR) and Restriction Fragment Length Polymorphism (RFLP) methods were applied. PCR products was carried out on 2% agarose gels, ethidium bromide (EtBr) stained with ultraviolet (UV) light and then viewed under genes by RFLP polymorphisms were detected. Chi-square tests were used to investigate the relationship between gene polymorphisms with risk factors for ischemic stroke and ischemic stroke were determined using multiple logistic regression. A significant difference between genotype distributions for G2437C and A1267G were observed (p> 0.05).