Fas/fasl yolağının diyabetik erkek infertilitesindeki rolünün değerlendirilmesi
Evaluation of fas/fasl signaling pathway ın diabetic male infertility
  1. Tez No: 379309
  2. Yazar: ŞİNASİ BAYRAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLNUR KIZILAY ÖZFİDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Morfoloji (Histoloji ve Embriyoloji) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Diyabetik erkek subfertilite veya infertilitesi, son yıllarda dikkat çeken bir konudur. Subfertilite veya infertiliteye sebep olan apoptotik yolaklar, gün geçtikçe önem kazanmaktadır. Bu düşünceden hareketle; Fas/Fas ligand sinyal yolağının, diyabetik erkek infertilitesindeki rolünün aydınlatılmasına ve olası rolüne göre, inhibe edilmesine etken olabilecek, yeni tedavi protokollerinin gündeme gelmesine, katkı sağlamayı amaçladık. Stabil laboratuvar koşulları altında tuttuğumuz Wistar albino erkek sıçanlardan, kontrol grubu (n=10) ve tek doz 60mg/kg streptozotosin uygulanan diyabet grubu (n=20) olmak üzere iki grup oluşturduk.
Özet (Çeviri)
Diabetic male subfertility/infertility have been topics of high interest in recent years. The apoptotic pathways which cause subfertility/infertility have increasingly been seen as important to these areas. We aim to contribute to the development of novel treatment protocols for the inhibition of the Fas and Fas ligand signaling pathway, with could have a role in diabetic male infertility. We placed Wistar albino male rats, which were maintained under stable laboratory conditions, into two groups. The groups was designated as the control group (n=10) and the diabetic group (n=20) was administered a single dose 60mg/kg of streptozotocin.