Hypericum perforatum L. tıbbi bitkisinden elde edilecek ekstraktlarla obezite ve insülin direnci ile ilgili markörlerin 3T3- L1 hücre hatlarında ın vitro analizi
In vitro analysis of markers related to obesity and insulin resistance with extracts to be obtained from medical plant of Hypericum perforatum l.
- Tez No: 617033
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ ALTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Obezite, sedanter yaşam tarzı, dengesiz ve kötü beslenme, çevresel faktörler ve genetik faktörlere dayalı olarak ortaya çıkan düşük dereceli inflamatuar bir hastalıktır. İnsülin direnci dokuların insüline verdiği yanıtta inhibisyon meydana gelmesidir ve obeziteyle paralel seyreder, Tip II diyabetle pozitif korelasyona sahiptir. Ülkemizde ve dünyada giderek artan obezite prevelansı araştırıcıları bu konuda alternatif tedavi yolları bulmaya yöneltmektedir. Bu alternatif tedavi yollarının büyük kısmını tıbbi bitkiler oluşturmaktadır. Hypericum perforatum L. eski çağlardan beri tıbbi olarak değerli kabul edilen bir bitkidir. Antiobezite ve insülin direnci parametrelerini düzenleyici etkisi yapılan çalışmalarla ortaya konulmuştur. Bu çalışmada Hypericum perforatum'un 3T3-L1 adiposit hücrelerine etkisini gözlemlemek amacıyla farklı dozlarda ve farklı saat aralıklarında bitki ekstraktı uygulanan 3T3-L1 adipositleri ve herhangi bir bitki ekstraktı uygulaması yapılmamış kontrol grupları kullanılmıştır. Transkripsiyonel regülasyonu incelemek üzere tüm gruplardan RNA elde edilmiş daha sonra RNA'ların cDNA'ya dönüştürülüp insülin direnci ve obeziteyle bağlantılı olduğu bilinen ve NCBI üzerinden tasarladığımız TNF-α, PPAR-γ, Col V, IL-6, Elastin, DGAT, FAS, LPL primerlerinin transkripsiyonel ekspresyonu incelenmiştir. Analiz etmek için qPCR kullanılmıştır ve genlerin ekspresyonu housekeeping gen olan 18S ile normalize edilmiştir. Çalışma sonucunda DGAT, LPL ve Col V ekspresyonlarındaki azalma gözlemlenmiş ve bu değişimler istatistiki olarak anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Obesity is a low-grade inflammatory disease that develops based on sedentary lifestyle, unhealthy and malnutrition, environmental factors and genetic factors. Insulin resistance is the inhibition of tissues in response to insulin and is parallel with obesity, positively correlated with type-II diabetes. The increasing prevalence of obesity in our country and in the world has led investigators to find alternative ways of treatment in this regard. Most of these alternative means of treatment are medicinal plants. Hypericum perforatum L. is a plant that has been considered medically valuable since ancient times. Antiobesity and insulin resistance parameters have been shown by studies that regulate the effect. In this study, 3T3-L1 adipocytes applied at different doses and at different time intervals were used to observe the effect of Hypericum perforatum L.on 3T3-L1 adipocyte cells and control groups without any plant application were used. RNA was obtained from all groups to examine transcriptional regulation, then transcriptional expression of RNAs transformed into cDNA and primers that were known to be associated with insulin resistance and obesity and designed via NCBI; TNF-α, PPAR-γ, Col V, IL-6, Elastin, DGAT, FAS, LPL were investigated. The qPCR was used to analyze and the expression of the genes was normalized with the 18S housekeeping gene. As a result of the study, the decrease and increase in expression of DGAT, LPL and Col V genes were found to be statistically significant.