Yürüme analizinde kalça kaslarının yüzeyel emg ile değerlendirilmesi
Evaluation of hip muscles with surface emg in gait analysi̇s
  1. Tez No: 379308
  2. Yazar: MENEKŞE KARAHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT SABRİ CIĞALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Yürüme; bir yerden bir yere ulaşmak için vücudun ilerletilmesidir. İnsanın günlük aktivitelerini bağımsız bir biçimde yapabilmesi için gerekli hatta vazgeçilmez bir aktivitedir. Yürüme yeteneğinin kaybı ya da her hangi bir bozukluğu insan hayatını hem fiziksel olarak hem de psikolojik olarak önemli ölçüde etkiler. Kalça eklemi yürümeye hem ağırlık aktarma hem de hareket etme göreviyle önemli derecede katkıda bulunur. Bu görevi yerine getirmesinde de kalça kaslarının büyük önemi vardır. Çalışmamızın amacı kalça kasları olan m. rectus femoris ve m. gluteus maximus'u kinetik yürüme analizinde yüzeyel EMG ile değerlendirmektir. Ayrıca ayak basınç ve yer tepkime kuvvetleri ile yürüme parametreleri değerlendirilmiştir. Çalışmamıza VKİ 18,5-25 arasında olan 18-26 yaş arası 20 kadın gönüllü kabul edilmiştir. Ölçümler Trakya Üniversitesi Temel Tıp Bilimleri Anatomi Anabilim Dalı'ndaki Yürüme Analizi Laboratuvarı'nda yapılmıştır. Her iki kasın aktivasyon paternini birbirine benzer şekilde bulunmuştur. İki kas da en yüksek aktivasyona salınım fazında ulaşmıştır. En düşük aktivasyon da salınım öncesi evresinde görülmüştür. Yüklenme ve tek destek evresinde de her iki kasın aktif olduğu gözlemlenmiştir. Ayak tabanında en yüksek basınca topuk ve metatars başlarının maruz kaldığı saptanmıştır. Kuvvet eğrisi iki pik yapmış şekilde gözlemlenmiştir. Katılımcıların çoğunda en yüksek ve en düşük kuvvetin tek destek evresinde olduğu saptanmıştır. Bulgularımız literatürle uyumludur ve veriler daha kapsamlı hale geldiğinde laboratuvarımız için referans değer olarak kullanılabileceği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
“Gait”means carrying the body forward to reach somewhere. It is needed and even indispensable to do routin activities in a day independently. Loss or any disorder of walk ability impacts human's life significantly both in physically and in psychologically. Hip joint contributes significantly to walking as task to act and task to transfer weight. In fulfilling this tasks, the hip muscles also has a great importance. The aim of our study evaluate the hip muscles that m. rectus femoris and m. gluteus maximus in kinetic gait analysis with Surface EMG. Also foot pressure, ground reaction force and gait parameters was evaluated. Twenty voluntary women who is 16-26 years old and have 18.5-25 value of Body Mass Index were included to study. Measurements were made at Gait Analysis Laboratory in Anatomy Department of Basic Medical Sciences of Trakya University. Both muscles' activation pattern were similar in both extremities. Two muscles has reached the highest activation in the swing phase. The lowest activation was seen in the pre-swing phase. Both muscles has been observed as active in loading and single support phase. It was found that calcaneal region and metatars region are exposed to the highest pressure. Force Curve was observed as two peaks made. It was detected that the highest and lowest forces were in single support phase in participants. Our findings are consistent with the literature. When the data become more extensive, we believe this can be used as reference values for our laboratory.