Hemiplejik hastalarda spastisitenin kantitatif tayini
- Tez No: 37931
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET BEYAZOVA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
61 Bu çalışmaya spastisitesi olan 22 hemiplejik hasta ile 18 sağlıklı kişi alındı. Hemiplejik hasta ve kontrol grubundaki kişilerin herhangi bir antispazmolitik ajan kullanmıyor olmasına dikkat edildi. Tüm olguların alt ekstremîte sinir iletim çalışması yapılarak, polinöropatisi olanlar çalışmaya alınmadı. Olguların aynı seansta elle kullanılan elektronik refleks çekiciyle Achille T refleksine ve H refleksine bakıldı. Kayıt elektrodları yerlerinden kaldırılmadan her iki alt ekstremiteye 20 dakika lokal soğuk uygulama yapıldı. Yüzeyel deri ısısı ortalama 16 derece azaldıktan sonra olguların T refleks ve H refleks ölçümleri tekrar yapıldı. Ayrıca lokal soğuk uygulama öncesi ve sonrası muayene ile (Ashworth skalasıyla) spastisite değerlendirildi. Hemiplejik hastaların spastik tarafındaki T refleksi maksimum amplitüdü, H refleksi maksimum amplitüdü ve H / M amplitüd oranı sağlam tarafla ve kontrol grubuyla karşılaştırıldığında anlamlı artma saptandı. Spastik tarafın Ashworth değerleriyle karşılaştırıldığında T refleksi amplitüdündeki artma sapstisitenin derecesiyle anlamlı ilişki gösterdi. Lokal soğuk uygulama sonrası spastik taraf, sağlam taraf ve kontrol grubunda T refleksi amplitüdünde anlamlı azalma, H refleksi amplitüdünde anlamlı artma saptandı. H / M amplitüd oranında artma olmasına rağmen anlamlı değildi. Lokal soğuk uygulama sonrası bu değerler spastik tarafın Ashworth değerlerindeki azalmayla karşılaştırıldığında T refleksi amplitüdündeki azalmayla Ashworth değerindeki azalma anlamlı ilişki gösterdi. Spastisitenin tedavisinde kullanılan lokal soğuk uygulamanın geçici de olsa spastisiteyi azalttığı bilinmektedir. Spastisitenin kantifiye edilmesi, spastisitenin tedavisinde kullanılan terapotik ajanların etkisini göstermek açısından önemlidir. Elle62 kullanılan elektronik refleks çekici aracılığıyla elde edilen T refleksinin pratikte güvenilir olarak kullanılabilecek bir test olduğu ve spastisitenin kantifikasyonunda kullanılabileceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
63 SUMMARY 22 hemîplegic patients with spasticity and 18 healthy controls were included in this study. Emphasis was put on the fact that neither the hemiplegic patients nor the healthy controls were taking any antispasmolytic agents. Nerve conduction studies in the lower extremity were performed in ali cases and those found to have polyneuropathy were excluded from the study. The Achilles T and H reflexes were recorded with an electronic hand-held hammer. VVithout the removing of the recording electrodes local cold was applied for 20 minutes. After the surface skin temperature was lowered 16 C from the orginal, H and T reflexes were önce more recorded. To evaluate spasticity, Ashvvorth scala was performed before and after local cold application, when the maxirnum value of T and H reflexes and the ratio of H / M amplitude were compared with uninvolved extremity and with those of the controls, they were found to be significantly higher in the hemiplegic spastic extremity. When compared with the Ashworth values of the spastic side, the increase in the reflex amplitude was found to be related with the degree of spasticity. After local cold application significant decrease in the amplitude of the reflex in the spastic extremity, the uninvolved extremity and the controls was observed, while there was an increase in the amplitude of the H reflex. Although an increase in the ratio of the H / M amplitude was detected, it was not considered to be significant. When compared with the decrease in Ashvvorth values of the spastic side after local cold application, the decrease in the amplitudes of the T reflex and the decrease in the Asvvorth values vvere found to be significant.64 it is universally known that local cold application has a transitory therapeutic effect on spasticity. it is important to quantify spasticity in order to evaluate the effect of the therapeutic agents. it is concluded that T reflex obtained by the hand-held electronic hammer is a practical test vvhich can be used in quantifying the spasticity.