Koroner kalp hastası bireylerde serum paraoksonaz/arilesteraz aktivitesi ile serum lipidleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
- Tez No: 37930
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ ESAT KARAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
TEZ KONUSU:Koroner kalp hastası bireylerde serum Paraoxonase/Arylesterase aktivitesi ile serum lipidleri arasındaki ilişkinin incelenmesi Ö?RENCİMİN ADI SOYADI:Sündüs İbiş TEZ DANIŞMANININ ADI SOYADI:Prof. Dr. A.Esat Karakaya ANADİLİM DALI:Farmasötik Toksikoloji YILI:1994 STATÜ:Yüksek Lisans ÖZET Bu çalışmada paraoksonazın ilpid metabolizmasında görevli bir enzim olabileceği ve bu nedenle koroner kalp hastalığı ile aralarında bir ilişki kurulabileceği düşüncesiyle koroner kalp hastası (KKH) bireylerde serum paraoksonaz aktivite¬ si ile serum lipid (total kolesterol, trigliserld ve HDL- kolesterol) düzeyleri incelenmiştir. Yapılan ölçümler sonucunda KKH toplam bireylerin paraoksonaz akitviteleri kontrol grubundan anlamlı farklı bulunmamasına karşın erkekler arasında anlamlı bir farklılık olduğu gözlenmiştir. KKH grubu erkeklerde paraoksonaz akü- vltesi kontrol grubundan daha düşük düzeyde bulunmuştur. Benzer bir ilişki kadınlar arasında tesbit edilmemiştir. Serum HDL-kolesterol ve trigliserld düzeyleri de KKH grupta kontrol grubundan farklı bulunmuştur. HDL-kolesterol kontrolden daha düşük; trigliserid düzeyi ise daha yüksek bulunmuştur. Paraoksonaz polimorfizm gösteren bir enzimdir. Çalışmamızda da kontrol ve KKH gruplarında paraoksonaz polimorfizmi tesbit edilmiştir. Her iki grupta da trimodal dağılım görülmüş ancak fenotlpler arası dağılımda anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Fakat KKH grupta A fenoüpi olma olasılığı yüksek bulunmuştur. Cinsiyetlere göre incelendiğinde, KKH erkeklerde A fenoüpi yüzde oranlan kontrol grubu erkeklerden daha yüksek olduğu tesbit edilmesine karşın bu fark, istatistiksel olarak anlamlı değildir..TEZ KONUSU :Koroner kalp hastası bireylerde serum Paraoxonase/Arylesterase aktlvltesi ile serum lipidleri arasındaki ilişkinin incelenmesi Ö?RENCİNİN ADI SOYADI : Sündiis İbiş TEZ DANIŞMANININ ADI SOYADI :Prof. Dr. A.Esat Karakaya ANABİLİM DALI:Farmasötik Toksikoloji YILI: 1994 STATÜ: Yüksek Lisans SUMMARY In this study, serum triglycerides, total cholesterol, HDL-Cholesterol, paraoxonase activity, percent stimulation of paraoxonase activity with NaCl and the ratio of paraoxonase with NaCl to arylesterase activities were investigated in unrelated healty donors who were controls and coronary heart disease (CHD) patients. It is shown that there is an inverse relation between high-density-lipoprotein-cholesterol (HDL-C) and the risk of coronary heart disease, and paraoxonase may play a role in lipid metabolism and preventing of accumulation of the lipoperoxides. Becauce of these, we investigated a possible relationship between CHD and paraoxonase activity. In the measurements, although all patient's serum paraoxonase activities were not found different from controls, men patient's enzyme activities were found lower than the corresponding group of control. The difference was statistically significant. But the same relation was not found between women.
Özet (Çeviri)
.TEZ KONUSU :Koroner kalp hastası bireylerde serum Paraoxonase/Arylesterase aktlvltesi ile serum lipidleri arasındaki ilişkinin incelenmesi Ö?RENCİNİN ADI SOYADI : Sündiis İbiş TEZ DANIŞMANININ ADI SOYADI :Prof. Dr. A.Esat Karakaya ANABİLİM DALI:Farmasötik Toksikoloji YILI: 1994 STATÜ: Yüksek Lisans SUMMARY In this study, serum triglycerides, total cholesterol, HDL-Cholesterol, paraoxonase activity, percent stimulation of paraoxonase activity with NaCl and the ratio of paraoxonase with NaCl to arylesterase activities were investigated in unrelated healty donors who were controls and coronary heart disease (CHD) patients. It is shown that there is an inverse relation between high-density-lipoprotein-cholesterol (HDL-C) and the risk of coronary heart disease, and paraoxonase may play a role in lipid metabolism and preventing of accumulation of the lipoperoxides. Becauce of these, we investigated a possible relationship between CHD and paraoxonase activity. In the measurements, although all patient's serum paraoxonase activities were not found different from controls, men patient's enzyme activities were found lower than the corresponding group of control. The difference was statistically significant. But the same relation was not found between women.Serum HDL-C and triglycerid values were Invented more different Üıan controls. Patient's HDL-C values were lower and triglycerides were higher than controls. We found that the activity of human serum paraoxonase exhibited a genetic polymorphism in both control and CHD populations as had been shown previously. Paraoxonase activity was trimodally distributed in both two groups but there was not found any statistically significant differences in phenotype distributions between control and CHD patients. However in CHD group, a high possibility was found to be phenotype A compaired with the control group.