Tekerlekli sandalye kullanan paraplejik hastalarda ev rehabilitasyonu
- Tez No: 37932
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HÜLYA KAYIHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Özürlülerin evde ve sosyal çevrede kişilere bağımlılığını azaltmak amacıyla tekerlekli sandalye kullanan 20 erişkin paraplejik kişiye ev ortamları ve yaşadıkları çevrede ev rehabilitasyon programı uygulanmıştır. Çalışmaya alınan paraplejik kişilere, mimari engelleri belirlemek için değerlendirme yapılmıştır. Evlerinde düzenleme ve eğitimin yapılmasını kabul eden kişilerin evinde düzenlemeler yapılmış ve bağımsızlığı artırıcı eğitim verilmiştir. Düzenlemeler sonunda ilk ve son değerlendirme sonuçları karşılaştırıldığında; kişilerin banyo ve tuvalet aktivitelerinde bağımsızlıklar» artmış (p0.05). Kişilerin banyo ve tuvalet aktivitelerindeki bağımsızlığı ön planda tutmaları, maddî harcamalarını bu alanda yoğunlaştırmaları, bu mekanlardaki düzenlemeler sonucu ilk ve son testler arasındaki farkın istatistiksel olarak anlamlı bulunmasına neden olmuştur. Çevresel mimari engellerin değerlendirilmesinde ise; tekerlekli sandalye kullanan kişiler için pek çok problemin varlığı tespit edilmiş, özürlülerin başkalarının yardımına ihtiyaç duymadan kamu binaları, alışveriş merkezleri, parklar ve taşıtlardan yararlanamadığı belirlenmiştir. Ev rehabilitasyonu programında limitli imkanlara rağmen fizyoterapistin bağımsızlığı sağlamada önemli sonuçlar alabildiği, ancak büyük değişiklikleri gerektiren mimari düzenlemelerde ilgili diğer disiplinlerle birlikte çalışmanın başarılı sonuçlar doğuracağı sonucuna varılmıştır. 74
Özet (Çeviri)
SUMMARY Home rehabilitation were performed in 20 paraplegic patients at home and environment m order to increase their independence socially, psychologically and economically. In this study home and environmental barriers were evaluated and some arrangements were made to minimize the obstructions. A training programme was given to increase their independence. The comparison of the first and last evaluations showed that their independence levels of bath and toilet activities increased more than the other activities of daily living. A possible explanation for this result is that bath and toilet activities are more important for them so they arranged and spent money in this areas. Kitchen and other areas of the house needed less arrangements and also kitchen arrangements changed belongs to sex. Environmental assessments showed that architectural barriers limited the disabled life so much and they always needed help. Although the limiting factors, in home rehabilitation, physiotherapists can do many things for the independence of the patients. But for the big architectural designs and arrangements, many disciplines should go hand In hand and make the «Hid easy to live. 75