Obezite ile indüklenen kardiyak hemodinamik değişimler üzerine egzersiz ve obestatinin koruyucu rolü
Protective roles of exercise and obestatin on obesity induced cardiac hemodynamic changes
- Tez No: 379315
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Yağdan zengin, yüksek enerjili beslenme tarzının önemli sonuçlarından biri olarak obez ve aşırı kilolu popülasyonu hızla artmaktadır. Obezitenin ve normalden fazla kiloya sahip olmanın kalp hastalıklarını arttırdığı bilinmektedir. Bu çalışmada, yüksek yağlı diyet ile beslenen sıçanlarda kalp hemodinamisinde meydana gelen değişiklikler üzerine egzersizin ve obestatin uygulamasının etkileri ilk defa karşılaştırmalı olarak araştırılmıştır. Çalışmaya 8 grup (n=9) sıçan (Sprague-Dawley; ortalama ağırlık, 250-300g) dahil edildi. Gruplar 8 hafta boyunca normal veya yüksek yağlı diyetle beslendi. Her beslenme grubu kendi içinde kontrol (sedanter), egzersiz, sedanter+obestatin, egzersiz+obestatin olmak üzere 4 gruba ayrıldı. Egzersiz protokolü 4 hafta süreyle haftada 5 gün, günde 20 dk yüzme egzersizinden oluşturuldu. Obestatin uygulaması yine 4 hafta süreyle günde 25µg/kg dozda intraperitoneal olarak uygulandı. Egzersiz ve ilaç uygulamalarından sonra tüm hayvanlar sakrifiye edilerek Langendorff düzeneğinde hemodinamik ölçümler alındı.
Özet (Çeviri)
Obese and overweight population have been increasing rapidly as an important result of high-fat, high-energy food consumption. It has been known that obesity and excess weight may increase cardiac disorders. In this study, the effects of exercise and obestatin administration on the cardiac hemodynamic changes of the rats being fed with high-fat diet were comparatively investigated for the first time. The study included 8 groups (n=9) of rat (Sprague-Dawley; mean weight, 250-300g). Groups were fed either normal or high-fat diet during 8 weeks. Each diet group was divided into 4 groups as control (sedentary), exercise, sedentary+obestatin, exercise+obestatin. Exercise protocol comprised of swimming exercise for 5 days a week, 20 minutes a day during 4 weeks. Obestatin was applied intraperitoneally in doses of 25μg/kg for 5 days a week during 4 weeks as well. After the end of 4 weeks exercise and drug administration period, all animals were sacrificed and hemodynamic measurements were taken in the Langendorff apparatus. Data were analyzed by Graphpad Prims 6.0. A p value