Artroplasti geçirmiş diz osteoartritli olguların ağrı, eklem hareket açıklığı, denge, fiziksel aktivite ve yaşam kalitesi düzeylerinin değerlendirilmesi
Assessment of pain,range of motion,balance, physical activity and live quality in patients with osteoarthritis of the knee arthroplasty
  1. Tez No: 379314
  2. Yazar: GÜLER BÜYÜKYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BİRTANE, DOÇ. DR. DERYA DEMİRBAĞ KABAYEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Osteoartrit özellikle yük taşıyan eklemlerde progresif olarak ortaya çıkan kıkırdak yıkımı, osteofit oluşumu ve subkondral skleroz ile karakterize noninflamatuvar, kronik, dejeneratif bir hastalıktır. Eklem ağrısı, eklem hareketlerinde kısıtlanma ve sonuç olarak fonksiyon kaybına yol açan bir hastalıktır. Medikal tedavinin ve fizik tedavi ve rehabilitasyonun yeterli gelmediği durumda cerrahi tedaviye başvurulur. Biz çalışmamızda ağrı ve fonksiyonel kısıtlamaya neden olan özellikle geriatrik yaş grubunun karşılaştığı diz osteoartritli hastaların, osteoartrit nedeniyle total diz artroplastisi olan hastaların ve sağlıklı bireylerin ağrı, eklem hareket açıklığı, denge ve yaşam kalitesini değerlendirip karşılaştırma yaparak osteoartritin kişilerin günlük yaşama etkisi ve total diz artroplastisinin etkinliğini değerlendirmeyi, kişilerin hangi tedaviye yönlendirilmesi gerektiğine yardımcı olmayı amaçladık. Bu amaçla Trakya üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalında Mayıs 2012 ve Aralık 2014 tarihleri arasında polikliniğe başvuran diz osteoartrit tanısı konmuş 30 hasta, Ortopedi Anabilimdalı'nda diz osteoartrit sebebiyle total diz protezi olan 30 hasta ve 30 sağlıklı birey çalışmamıza dahil edildi. Değerlendirmeler her birey ile ayrı ayrı tek görüşmede yapılmış olup yaklaşık 1 saat sürdü. Total diz artroplastisinde özellikle ameliyattan en az 6 ay geçmiş olmasına dikkat edildi. Değerlendirme parametreleri olarak VAS ağrı değerlendirme cetveli, diz gonyometrik ölçümü, diz çevre ölçümü, 6 dk yürüme testi, Berg balance denge skoru, womac osteoartrit indeksi ve SF 36 yaşam kalitesi ölçeği kullanıldı. Çalışmaya katılan olguların yaş, boy, kilo durumları incelendiğinde diz osteoartritli ve total diz artroplastili bireyler yakın değerlere sahipken; sağlıklı bireyler iki gruba göre anlamlı olarak farklıydı (p>0.05). VAS ağrı değerlendirmesine bakıldığında her üç grup arasında istatistiksel anlamlılık aktivite sırasında ve genel ağrıda görüldü. Total diz artroplastisi olan hastaların diz osteoartritli hastalara göre daha düşük ağrı değerleri olduğu gözlendi. Womac ağrı, sertlik ve fiziksel aktivite parametrelerinde diz osteoartritli ve total diz artroplastili gruplar arasında istatistiksel fark saptanmamıştır. Diz fleksiyon derecesi incelendiğinde her üç gruptada anlamlı fark görüldü. Diz osteoartritli bireylerin diz fleksiyon derecesi diğer iki gruba göre anlamlı derecede düşüktü. 6dk yürüme mesafesi diz osteoartritli bireylerde total diz artroplastisi olan bireylere göre daha düşük bulunurken; Berg Balance denge skoru sonucu daha iyi olduğu gözlendi. Sf36 yaşam kalitesi incelendiğinde total diz artroplastisi grubunun değerleri diz osteoartritli grubuna göre sağlıklı bireyler grubuna daha yakın bulundu. Total diz artroplastisi uygulanan hastalarda diz osteoartritli bireylerle karşılaştırıldığında yakın sonuçlar elde edilmiştir. Bu nedenle total diz artroplastisi fonksiyonelliği arttırmak, ağrıyı azaltmak ve yaşam kalitesini arttırmak için medikal ve konservatif tedavinin yeterli kalmadığı durumlarda diz osteoartriti için faydalı olacağı önerilebilir. Yine de tedavi planının kişiye özel düzenlenmesi gerekir.
Özet (Çeviri)
Osteoarthritis is a chronic, degenerative and noninflammatory disease that progressively appears in weight-bearing joints characterized by cartilage destruction, osteophyte formation and subchondral sclerosis. İt is a disease that causes joint pain, restrictions in joint motion and as a result, loss of function. In cases where medical and physical therapy treatment are deemed inadequate, surgical treatment is advised. In our study, we aimed to help the individuals what type of treatments they needed to be referred to, the effect of osteoarthritis on Daily life and the assessment of total knee arthroplasty's efficacy by comparing and assessing pain, range of motion, balance and quality of life of healthy individuals and patients who have undergone total knee arthroplasty secondory to osteoarthritis, patients whit osteoarthritis that causes pain and functional limitations which is particularly experienced by the geriatric population. For this purpose, 30 healthy individuals, 30 patients with the knee prosthesis secondory to knee osteoarthritis in the orthopaedic department, and 30 patient diagnosed with knee osteoarthritis who applied to the polyclinic were included in this study between the dates May 2012 and December 2014 at the Trakya University Faculty of Medicine Department of Physical Medicine and Rehabilitation. Each assessment was conducted with each individual seperately in a single meeting which lasted approximately 1 hour. It was made certain that it had been at least 6 months since the total knee arthroplasth surgery. As assessment parameters, VAS pain assessment scale, knee goniometric measurements, knee circumference measurements, 6-minute walk test, BERG Balance scores, WOMAC osteoarthritis index and SF36 quality of life scales were utilized. When the age, weights and heights of subjects who participated in the study were evaluated individuals with total knee arthroplasty and knee osteoarthritis possessed similar values and healthy individuals were significantly different (p>0.05). Statistical significance has been seen in general pain and during activity between those three groups when looking at the VAS pain assessment. It was observed that patients with total knee arthroplasty had lower pain levels compared to patients with osteoarthritis. In WOMAC pain, restriction and physical activity parameters, there were no statistically significant differrences between knee osteoarthritis and total knee arthroplasty groups. When the knee flexion ROM was evaluated, all three groups had significant differences. The knee flexion level of individuals with knee osteoarthritis appeared to be lower when compared to other two groups. BERG balance score results were observed to be better while the 6-minute walk test distance in individuals with knee osteoarthritis was found to be lower when compared to individuals with total knee arthroplasty. When the SF36 quality of life is examined, the values obtained from the total knee arthroplasty group when compared to the knee osteoarthritis group was found to closer to the healthy individuals group. Similar results were obtained in patients who had undergone total knee arthroplasty when compared to individuals with knee osteoarthritis. Total knee arthroplasty may be recommended for knee osteoarthritis in cases where the medical and conservative treatment are deemed inadequate in order to increase functional outcomes, reduce pain and improve quality of life. Nonetheless treatment program should be individualized.