Deneysel diyabet oluşturulmuş sıçanların testis dokularında jnk ve ıl-6 ilişkisinin incelenmesi
Testicular tissues of experimental diabetic rats generated jnk and il-6 relationship
  1. Tez No: 379316
  2. Yazar: YELİZ BOZDEMİR DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLNUR KIZILAY ÖZFİDAN, YRD. DOÇ. DR. MİKAİL KARA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Morfoloji (Histoloji ve Embriyoloji) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada, diyabetik erkek infertilitesinde rolü olabileceği ileri sürülen JNK'nın inhibisyonuyla veya inhibisyonsuz, hiperglisemiyle sinerjik bir etkileşimde bulunan IL-6 arasındaki ilişkinin ortaya konması amaçlanmıştır. Sprague Dawley erkek sıçanlar kullanılarak; kontrol (n=8), 2. grup (tek doz 60 mg/kg streptozotosin i.p.,15 gün;n=8), 3. grup (60 mg/kg streptozotosin,30 gün;n=8), 4. grup (60 mg/kg streptozotosin -15mg/kg SP600125 i.p.,15 gün;n=8) ve 5. grup (60 mg/kg streptozotosin -15mg/kg SP600125,30 gün;n=8) oluşturulmuştur. 2.,3.,4. ve 5. grupların testis/vücut ağırlık oranlarında,kontrol grubuna göre anlamlı bir azalma belirlenmiştir (P=0.001; P=0.002; P=0.006; P=0.011). Kontrol grubuyla karşılaştırılan, 2.,3.,4. ve 5.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to introduce the relationship between IL-6 which is synergistically interacts with hyperglycemia and inhibition or without inhibition of JNK which is suggested to have a role in diabetic male fertility. Using Sprague-Dawley male rats, control (n=8), second group (single dose 60 mg/kg streptozotocin i.p.,15 days;n=8), third group (60 mg/kg streptozotocin,30 days;n=8), forth group (60 mg/kg streptozotocin –15mg/kg SP600125 i.p.,15 days;n=8) and fifth group (60 mg/kg streptozotocin -15 mg/kg SP600125,30 days;n=8) were assigned. In testis to body weight ratios of second,third,forth and fifth groups, significant increase was observed in comparison to control group (P=0.001; P=0.002; P=0.006; P=0.011).