Hipertiroidili sıçanların kalp dokusundaki oksidatif stres parametreleri üzerine egzersizin etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of exercise on oxidative stress parameters in heart tissue of hyperthyroidic rats
  1. Tez No: 379356
  2. Yazar: AKAR KARAKOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Hipertiroidili Sıçanların Kalp Dokusundaki Oksidatif Stres Parametreleri Üzerine Egzersizin Etkisinin Araştırılması Amaç: Hipertiroidide oksijen tüketim hızındaki artışa bağlı olarak oksidatif stresin attığı bilinmektedir. Ayrıca literatürde düzenli olarak yapılan egzersizin oksidatif stresi azaltılabileceğine dair bilgiler mevcuttur. Bu çalışmanın amacı hipertiroidili sıçanların kalp dokusundaki oksidatif stres parametreleri üzerine düzenli dayanıklılık egzersizinin herhangi bir etkisinin olup olmadığını araştırmaktı. Materyal ve Metot: Bu çalışmada kullanılan 23 adet Sprague-Dawley cinsi erkek sıçan kontrol grubu, egzersiz grubu, hipertiroidi grubu ve hipertiroidi+egzersiz grubu şeklinde dört gruba bölündü. Egzersiz grubundaki sıçanlar günde 45 dk boyunca 23 m / dk'lık bir hızda koşu bandında koşturuldu (8 hafta boyunca 5 gün/hafta). Hipertiroidi ile hipertiroidi+egzersiz grubundaki sıçanlarda L-tiroksin kullanılarak hipertiroidi oluşturuldu ve serum TSH, FT3 ve FT4 düzeyleri ölçülerek hipertiroidi durumu teyit edildi. Kalp dokusu örneklerinde MDA, PCO, 8-OHdG, TAK ve TOD düzeyleri ölçülerek oksidatif stress durumu değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Investigation of the Effect of Exercise on Oxidative Stress Parameters in Heart Tissue of Hyperthyroidic Rats Aim: It is known that oxidative stress is increased in hyperthyroidism due to increments in the rate of oxygen consumption in target tissues. In addition, there is some information in literature that regular exercise may improve oxidative stress in trained animals. The purpose of this study was to investigate whether a regular endurance exercise has any effect on oxidative stress parameters in heart tissue of hyperthyroidic rats. Material and Method: Twenty-three male Sprague Dawley rats were divided into four groups: control, exercise, hyperthyroidism and hyperthyroidism+exercise. The rats in exercise groups were submitted to run on a treadmill at a speed of 23 m/min for 45 minutes, 5 day/week for 8 weeks. Hyperthyroidism was induced by L-thyroxine (0.25 mg/kg/day s.c. for 20 days), and was confirmed by the measurements of TSH, FT3 and FT4 in serum. The extent of oxidative stress was assessed by measuring the levels of the MDA, PCO, TAS, TOS and 8-OHdG in heart tissues.