Boks ve kickboks spor müsabakalarının travmatik beyin hasarı oluşturma riskinin laboratuvar açısından değerlendirilmesi
Laboratory evaluation of traumatic brain damage risk by boxing and kickboxing
  1. Tez No: 379357
  2. Yazar: HİKMET MEMMEDOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBUBEKİR BAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Boksörlerde ve Kickboksörlerde antrenmanın iskemik modifiye albümin (IMA), beyin natriüretik peptit (BNP) ve copeptin değerlerine etkisinin incelenmesi. Materyal ve Metot: Çalışmaya 18-46 yaş arası boksla uğraşan 20 gönüllü öğrenci, 23 elit kickbokscu ve 23 gönüllü sağlıklı birey katılmıştır. Çalışmaya katılan tüm sporcular, 30 dakika hafif tempo koşu, ısınma ve jimnastik hareketleri, 25 dakika boks ve kickboks teknik uygulamalarını yaparak antrenman maçı öncesi egzersiz protokolünü yerine getirdiler. Daha sonra 2 dakika süreyle 5 raunddan (sporculara raundlar arası 1 dakika dinlenme verildi) oluşan boks ve kickboks müsabakasına eşdeğer bir antrenman maçına tabi tutuldular. Sağlıklı katılımcılardan ve sporculardan (antrenman öncesi ve sonrası olmakla iki kez) IMA, BNP, Copeptin, ACTH ve Kortizol değerleri için kan numuneleri alınarak uygun koşullarda saklanıp analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Investigation of the effect of Boxing and Kickboxing training on the serum levels of ischemia-modified albümin, brain natriuretic peptide, and copeptin. Material and Method: Twenty boxers, 23 elite kickboxers, and 23 healthy volunteers were included in the study, with the age range being from 18 to 46 years. The exercise program for all subjects was composed of a mild running and other mild actions of 30 minutes, technical applications of Boxing/Kickboxing of 25 minutes, and a match consisting 5 rounds of 2-min duration with 1-min intervals. Pre- and post-exercise blood samples were taken from all subjects, and the sera were stored for determination of serum ischemia-modified albümin, brain natriuretic peptide, copeptin, ACTH and cortisol levels by ELISA method.