Nazal kavite ve paranazal sinüslerin anatomik varyasyonlarının dental volumetrik tomografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of anatomical variations of nasal cavity and paranasal sinuses with dental volumetric tomography
  1. Tez No: 379364
  2. Yazar: NUMAN DEDEOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN MURAT BİLGE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasının amacı, nazal kavite ve paranazal sinüslerin anatomik varyasyonlarını son yıllarda diş hekimliği radyolojisinde yer alan Dental Volumetrik Tomografi kullanarak değerlendirmektir Materyal ve Metot: Çalışmamızda 251 hastaya ait Dental Volumetrik Tomografi (Newtom 5G, Verona Italy) görüntüleri kullanılarak nazal kavite ve paranazal sinüslerin anatomik varyasyonları değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamızda nazal kavite ve paranazal sinüslerde en sık rastlanılan anatomik varyasyonlar ager nazi hücresi (%95.6), konka bulloza (%80.1), nazal septal deviasyon (%73.7) olup, en az rastlanılan varyasyonlar ise atelektatik unsinat çıkıntı (%1.6), paradoks alt konka (%1.6), alt konka pnömatizasyonu (%0.8) ve sfenoid sinüs aplazisiydi (%0.8). Sfenoid sinüs havalanmasının artması sonucu meydana gelen anterior klinoid çıkıntı, büyük kanat ve pterigoid çıkıntıda pnömatizasyon gelişmesiyle, optik sinir, maksiller sinir ve vidian sinirin sfenoid sinüs içerisine protruze oldukları görüldü. Sonuç: Nazal kavite ve paranazal sinüslerin anatomik varyasyonlarının değerlendirilmesinde altın standart olarak kabul edilen Bilgisayarlı Tomografiye alternatif olarak; başlıca daha düşük radyasyon dozu ve maliyete sahip olmak üzere birçok avantajı olan Dental Volumetrik Tomografi tercih edilebilir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this thesis study is to evaluate, anatomical variations of nasal cavity and paranasal sinuses with Dental Volumetric Tomography, which is currently been used in dentistry radiology. Material and Methods: In this study 251 patient's nasal cavity and paranasal sinuses were evaluated with Dental Volumetric Tomography (Newtom 5G, Verona Italy) images in terms of anatomical variations. Results: The most common anatomical variations of nasal cavity and paranasal sinuses found in this study were agger nasi cell (95.6%), concha bullosa (80.1%), nasal septal deviation (73.7%) and the most rarely seen variations were the atelectatic uncinate process (1.6%), paradoxical inferior concha (1.6%), inferior concha pneumatization (0.8%) and sphenoid sinus aplasia (0.8%). The protrusion of optic nerve, maxillary nerve and vidian nerve in sphenoid sinus was seen secondary to pneumatization occured in the anterior clinoid process, greater wing and pterygoid process formed by the result of increased ventilation of sphenoid sinus. Conclusion: Dental Volumetric Tomography having multiple advantages mainly as lower radiation dosage and cost; can be preferred alternatively to Computerized Tomography that was accepted as gold standard in the evaluation of anatomical variations of nasal cavity and paranasal sinuses.