Ayak refleksolojisinin doğum ağrısına ve doğum eyleminin süresine etkisi
The effect of foot reflexology on the time of labor pain of childbirth
- Tez No: 379388
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN PASİNLİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Ayak Refleksolojisinin Doğum Ağrısına ve Doğum Eyleminin Süresine Etkisi Amaç: Araştırma, ayak refleksolojisinin doğum ağrısına ve doğum eyleminin süresine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma yarı deneysel kontrol gruplu bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini, araştırma verilerinin toplandığı 06.02.2013 ile 18.11.2013 tarihleri arasında; Tokat Devlet Hastanesi'ne ilk doğumunu yapmak için başvuran 457 nullipar gebe oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini bu evrenden güç analizi ile belirlenen ve rastgele seçilen 64 deney, 64 kontrol grubunda olmak üzere toplam 128 nullipar gebe oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında Gebe Tanıtım Formu, GKÖ ve Partograf kullanılmıştır. Deney grubundaki gebelere servikal dilatasyon 3-4 cm iken sağ ve sol ayağın refleks noktalarına 15'er dakika olmak üzere toplam 30 dakika süren ayak refleksolojisi uygulaması yapılmıştır. Gebelerin algıladığı ağrı düzeyini belirlemek için; deney ve kontrol grubu gebelere doğum eyleminin çeşitli evrelerinde toplam 5 kez GKÖ uygulanmıştır. Kontrol grubundaki gebelere rutin bakım dışında herhangi bir uygulama yapılmamıştır. Doğum eyleminin süresi her iki grupta partograf ile ölçülmüştür. Bulgular: Latent fazda GKÖ I.
Özet (Çeviri)
The Effect of Foot Reflexology on the Time of Labor Pain of Childbirth Aim: The study was conducted to determine the effect of foot reflexology on the time of labor pain of childbirth. Material and Methods: Study is a quasi-experimental research with a control group. The universe of study included 457 nulliparous pregnant who applied to Tokat State Hospital for the first birth between 02/06/2013 and 11/18/2013 that survey data collected. The research sample consisted of a total of 128 nulliparous pregnant including 64 intervention group and 64 control group determined by power analysis and randomly selected from this universe. Pregnant Identification Form, VAS and Partograph were used for the collection of data. The foot reflexology has been applied to the reflex points of right and left feet for 15 minutes and for a total 30 minutes for pregnant women in the experimental group, while the cervical dilatation of 3-4 cm. VAS was administered 5 times in total to determine the level of perceived pain of pregnant women in the experimental and control group at various stages of labor. There has not been any other application in the control group except for routine care for pregnant women. The labor time in both groups was measured with partograph.