Annelerin emzirme özyeterlilikleri ile sütün yeterlilik algısı arasındaki ilişkinin incelenmesi
The research of relationship between breastfeeding self efficacy of mothers and perceptions of the adequacy of milk
  1. Tez No: 379387
  2. Yazar: EMİNE GÖKÇEOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİBEL KÜÇÜKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Çalışma annelerin emzirme özyeterlilikleri ile sütün yeterlilik algısı arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Araştırma, Haziran 2013- Şubat 2014 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Yakutiye Araştırma Hastanesi Yenidoğan Kliniği'nde gerçekleştirildi. Çalışmanın evrenini belirtilen klinikte bebeği yatarak tedavi altında olan araştırma grubu seçim kriterlerine uyan anneler oluşturdu. Araştırmada örneklem yöntemine gidilmeden evrenin tamamı ile çalışıldı (S:200). Araştırmanın birinci aşaması metodolojik, ikinci aşaması tanımlayıcı ve ilişki arayıcı olarak yapıldı. Birinci aşamada Yetersiz Süt Algısı Ölçeği'nin Türkçe geçerlik ve güvenirliği; ikinci aşamada ise annelerin emzirme özyeterlilikleri ile sütün yeterlilik algısı arasındaki ilişki değerlendirildi. Veri toplamada“Kişisel Bilgi Formu”,“Emzirme Özyeterlilik Ölçeği”,“Anne Sütünün Yetersizlik Algısı Ölçeği”kullanıldı. Verilerin değerlendirmesi bilgisayar ortamında uygun istatistiksel analizler kullanılarak yapıldı. Bulgular: Araştırmanın birinci aşamasında Türkçe'ye uyarlanan Yetersiz Süt Algısı Ölçeği'nin dil geçerliliği yapıldı. Yetersiz Süt Algısı Ölçeği'nin Türkçe formunun kapsam geçerlik indeksi 0.87, madde toplam korelasyon puanları 0.70 ile 0.87 arasında olduğu, Cronbach α katsayısının ise 0.82 olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: The study is carried out with the aim of examining relationship between breastfeeding self-efficacy and perceptions of the adequacy of milk. Material and Method: The research was carried on Newborn Clinic of Yakutiye Research Hospital of Atatürk University between the dates June 2013 and February 2014. The study population is created by mothers whose babies are under inpatient treatment in the specified clinic and which are suitable selection criteria of research group. Sampling method was not applied in the study, and the sample consisted of population of the study (S:200) The first stage of the study was carried out methodologically and the second stage was carried out as descriptively and researching correlation. In the first stage, Turkish validity and reliability of inadequate milk perception scale was assessed, and in the second stage, the relationship between breastfeeding self-efficacy of mothers and perception of the adequacy of milk was assessed. In data collection,“Personal Information Formˮ,”Breastfeeding Self-Efficacy Scaleˮ and "Inadequate Perception Scaleˮ of breastmilk were used. Evaluation of the data was performed by computer using appropriate statistical analysis. Results: In the first stage of the study language validity of inadequate milk perception scale which is adapted Turkish is made. At Turkish form of inadequate milk perception scale are determined Content validity index is 0.87, item total correlation coefficients are between 0.70 and 0.87, Cronbach α coefficient is 0.82. In the second stage of the study, it was found out that advanced age, high education level and revenue situation, gender of the child, pregnancy planning situation, the number of birth, taking education about breastfeeding and the duration of only giving breast milk for the babies, had positive effect on breastfeeding self-efficacy and adequate perception of milk (p˂0.05). In the study, it was found out that adequate perception of milk increased as levels of breastfeeding self-efficacy of the mothers increased (p˂0.05). Conclusion: It was found out that inadequate milk perception scale adaptated to Turkish was a reliable and valid measurement tool. It was also found out that some factors relating to mother, baby, pregnancy and breastfeeding affected breastfeeding self-efficacy level and adequateness perception of the milk, and that there was a significant relationship between breastfeeding self-efficacy level and adequate perception of the milk.