Akciğer kanserli hastaya bakım veren hasta yakınlarının bakım verme yükleri ve psikolojik sorunları arasındaki ilişki
The relationship between the psychological problems and healthcare responsibility of patient companions who assist for a lung cancer patient
- Tez No: 379389
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE OKANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Akciğer kanserli hastaya bakım veren hasta yakınlarının bakım verme yükleri ve psikolojik sorunları arasındaki ilişkiyi belirlemekti. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı türdeki araştırma, Ekim 2011- Haziran 2014 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Rize Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları Servisinde tedavi gören 40 hastanın bakım verenleri ile yürütüldü. Verilerin değerlendirilmesinde tanıtıcı özellikler anket formu, ZBYÖ ve KSE kullanıldı. Bulgular: Hastaya bakım verenlerin bazı tanıtıcı özellikleriyle ZBYÖ'nin toplam puanı ve KSE'nin toplam puanı ile bazı alt boyut puan ortalamaları değerlendirildiğinde ZBYÖ toplam puan ile öğrenim durumu, algılanan gelir düzeyi; Somatizasyon ile yaş, yakınlık derecesi, çalışma durumu, meslek, algılanan gelir düzeyi; OKB ile Yaş, öğrenim durumu, yakınlık derecesi, çalışma durumu, algılanan gelir düzeyi, bakım verirken destek alma durumu; KAD ile çalışma durumu, meslek, bakım verirken destek alma durumu, bakım verme süresi; Depresyon ile çalışma durumu, algılanan gelir düzeyi, bakım verirken destek olma durumu anlamlıydı. AB ile yaş, yakınlık derecesi, çalışma durumu, meslek, algılanan gelir düzeyi anlamlı bulundu. Hostilite ile öğrenim durumu, çalışma durumu, algılanan gelir düzeyi; FA ile öğrenim durumu, çalışma durumu, meslek, algılanan gelir düzeyi anlamlıydı. PD ile öğrenim durumu, medeni durum, meslek; Psikotizm ile yaş, öğrenim durumu, bakım verirken destek alma durumu, sürekli bakım verme durumu; EM ile yaş; KSE-T ile öğrenim durumu, çalışma durumu,meslek, algılanan gelir durumu anlamlı bulundu. Sonuç: Bu çalışmada;akciğer kanserli hastaya bakım veren hasta yakınlarının bakım yükünün, somatizasyon, obsesif kompulsif bozukluk, kişiler arası duyarlılık, depresyon, anksiyete bozukluğu, hostilite, fobik anksiyete ve paranoid düşünce arasındaki ilişki anlamlı olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Investigating the relationship between the healthcare responsibility and psychological problems of patient companions who accompany for a lung cancer patient. Material and Method: This study was carried out during October, 2011- June 2014 with the participation of 40 hospitalized patient relatives at Rize Educational and Research Hospital, Chest Diseases Service. ZBO and KSE were used to collect the introductory characteristic-survey form and data. Results: The difference between some sub-size point average of ZBY and KSE and some introductory characteristic of companions who assist to patient was observed meaningful. ZBO: education level, perception of income level was substantive. Somatization: age, proximity, job, employment status, perception of income level; OKB: age, education level, proximity, employment status, perception of income level, status of support during cure; KB: employment status, job, status of support during cure, time of look after; Depression: employment status, perception of income level, support during treatment was substantive. AB: age, proximity, job status, job, perception of income level was meaningful. Hostility: education level, employment status, perception of income level; FA: education level, employment status, job, perception of income level was substantive. PD: education level, marital status, job; EM: age; KSE-T: education level, employment status, job, perception of income level were observed meaningful. Conclusion: In this study which is investigated the relationship between psychological problems and healthcare responsibility of the patient companion who accompany for their lung cancer patient is determined that the relationship among healthcare responsibility of patient companion, somatization, obsessive-compulsive disorder, personal susceptibility, depression, anxiety disorder, hostility, phobic anxiety and paranoid thoughts are substantive.