Multiple sklerozlu hastalarda stresle baş etme yöntemlerinin değerlendirilmesi
Assessment of the style of handling stress in patients with multiple sclerosis
- Tez No: 379394
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHTAP TAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Araştırma, MS' lu hastaların stresle başa çıkma tarzları ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı olarak yapılan bu araştırma Nisan 2013 - Mayıs 2014 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi Nöroloji Anabilim Dalı Polikliniğine kayıtlı, araştırmaya dâhil edilme kriterlerine uyan 50 hasta ile yapıldı. Verilerin toplamasında kişisel bilgi formu ve SBTÖ kullanıldı. Bulgular: Hastaların en çok problem odaklı baş etme yöntemlerinden olan bireylerin kendine güvenli yaklaşımı daha çok kullandıkları tespit edildi. Araştırma sonunda hastaların cinsiyet, yaş, medeni durum ve meslek durumlarına göre SBTÖ alt boyutlarına ait puan ortalamaları arasındaki farkın istatistiksel olarak anlamsız olduğu bulundu (p>0.05). Hastaların gelir ve hastalık sürelerine göre SBTÖ alt boyutlarından, kendine güvenli yaklaşım, iyimser yaklaşım, kendine güvensiz yaklaşım, boyun eğici yaklaşım ve sosyal desteğe başvurma yaklaşımına ait puan ortalamaları arasındaki farkın istatistiksel olarak anlamsız olduğu bulundu (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: This research has been carried out to determine the styles with which patients with MS handle stress and the influential factors. Material and Methods: This descriptive research was conducted in between April 2013 and May 2014 and included 50 patients who complied with the research criteria. These patients were composed of the ones who registered to Neurology Department Polyclinics at Ataturk University, Medical Research and Application Hospital. In collection the data, individual information form and the WCQ were used. Results: It was detected that the patients often used the individual self-confident attitude which is one of the most problem oriented style of handling stress. The difference between the mean scores of patients in terms of CSS sub-dimensions regarding their sex, age, marital status and occupation was founded to be statistically insignificant (p>0.05). The difference between the mean scores of patients in terms of CSS sub-dimensions regarding their income level and duration of sickness, which include such criteria as self-confident attitude, optimistic attitude, self- unconfident attitude, bending the knee attitude and reference to social support attitude was founded to be statistically insignificant (p>0.05).