Östrojen reseptörleri ile mikrotübül dinamiği arasındaki ilişkinin in-vivo olarak incelenmesi
In-vivo examination of the relationship between estrogen receptors and microtubule dynamics
  1. Tez No: 379411
  2. Yazar: SELİNA AKSAK KARAMEŞE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜNYAMİ ÜNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Östrojen Reseptörleri ile Mikrotübül Dinamiği Arasındaki İlişkinin İn-vivo Olarak İncelenmesi Amaç: Bu çalışmada; menopoz modeli oluşturulmuş ratlardan alınan beyinlerde meydana geleceğini düşündüğümüz mikrotübül hasarı ile östrojen reseptörleri arasındaki ilişkinin in-vivo olarak irdelenmesi, HPIP isimli proteinin hipokampal nöronlarda varlığının olup olmadığının tespit edilmesi ve elde edilen bilgiler ışığında bu hasarın mekanizmasının açıklanabilmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Çalışmada toplam 80 adet 12 haftalık Wistar albino cinsi dişi denek Kontrol, Kontrol + 17-ß estradiol, Kontrol + Tamoksifen, Kontrol + MAPK sinyal yolak inhibitörü, Kontrol + PI3K sinyal yolak inhibitörü, Overektomi, Overektomi + 17-ß estradiol, Overektomi + Tamoksifen, Overektomi + MAPK sinyal yolak inhibitörü ve Overektomi + PI3K sinyal yolak inhibitörü grupları olmak üzere 10 gruba ayrılmıştır. Sinyal yolak inhibitör gruplarına cerrahi işlemden (voltimetri) önce ve sonra lokomotor aktivite testi uygulanmıştır. Deney sonunda elde edilen beyin dokuları ışık mikroskobik, elektron mikroskobik ve gerçek zamanlı PCR yöntemleri kullanılarak değerlendirmeye alınmıştır. Bulgular: Hem elektron mikroskobik hem de ışık mikroskobik açıdan değerlendirildiğinde kontrol gruplarına kıyasla overektomi gruplarında şiddetli nöronal dejenerasyon olduğu tespit edildi. Bu dejenerasyon özellikle aksonlarda daha belirgin bir şekilde görülmekteydi.
Özet (Çeviri)
In-vivo Examination of the Relationship between Estrogen Receptors and Microtubule Dynamics Aim: In this study, it was aimed to explain the possible mechanism of neurodegeneration, determine the presence and the possible role of HPIP on hippocampal neurons and examine the relationship between estrogen receptors and microtubule damage which was seen on the rat brains that were on post-menopausal term. Material-Method: Twelve-weeks-old, 80 female Wistar albino rats were randomly divided into 10 groups as Control, Control + 17-ß Estradiol, Control + Tamoxifen, Control + MAPK signalling pathway inhibitor, Control + PI3K signalling pathway inhibitor, Ovariectomy, Ovariectomy + 17-ß Estradiol, Ovariectomy + Tamoxifen, Ovariectomy + MAPK signalling pathway inhibitor and Ovariectomy + PI3K signalling pathway inhibitor. Locomotor activity tests were performed before and after the surgery to the experimental groups which signalling pathway inhibitors were applied on. All brains obtained from experimental rats were examined by light microscopic, electron microscopic methods and Real time-PCR method. Results: Dense neuronal degenerations were determined in ovariectomized groups when compared with control groups in the terms of electron and light microscopic examinations. This degeneration was clearly observed on the axonal structure.