Deneysel diyabetin postmenopozal dönemdeki ratların tiroid bezi üzerindeki etkilerinin belirlenmesi: Histopatolojik, stereolojik inceleme
Effects of menopause and diabetes on the rat thyroid gland: A histopathological and stereological examining
  1. Tez No: 379417
  2. Yazar: ZELİHA YETİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Menstruasyon döngüsünün tamamen durması ve üreme potansiyelinin sona ermesi olarak tanımlanan menopoz ve gerek insülin yetmezliğinin neden olduğu“tip 1 diyabet”olarak adlandırılan, gerekse dokularda insülin direncine bağlı olarak meydana gelen“tip 2 diyabet”olarak bilinen Diyabetes Mellitüsün tiroid bezine olan etkilerinin sıçanlarda overektomi ve diyabet modeli oluşturularak belirlenmesi amaçlandı. Materyal ve Metot: Yetişkin, dişi, 12 haftalık Sprague Dawley cinsi (n = 24) sıçanlar rastgele seçilerek sırasıyla, Sağlıklı Kontrol Grubu (Grup 1, n=6), Diyabet Grubu (Grup 2, n=6), Overektomi Grubu (Grup 3, n=6), Overektomi Sonrası Diyabet Uygulanan Grup (Grup 4, n=6) şeklinde dört gruba ayrıldı. Sonuçları değerlendirmek için histopatolojik ve stereolojik analizler yapıldı. Bulgular: Yapılan histopatolojik değerlendirmelerde kontrol grubuna ait kesitlerde tiroid yapısı normal olarak değerlendirilirken deneysel gruplarda morfolojik açıdan anormallikler belirgin şekilde izlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: Menapouse is described as the arrest of menstruation cycle and ending of reproductive potential. Diabetes Mellitus occurs with type 1 diabetes that is originates from absence of insulin and type 2 diabetes depending on insulin resistance. It is one of the most common endocrine disorders encountered in clinical practice that can cause serious health complications.Therefore, the objective of the present thesis was to investigate the effects of menopause and diabetes upon the thyroid using rat model. Material and method: Twenty-four, twelve weeks-old female Sprague Dawley rats were divided randomly into; non-diabetic healthy control group (Group I, n=6), diabetic group (Group II, n=6), ovariectomy group (Group III, n=6), and ovariectomy plus diabetic group (Group IV, n=6), respectively. Results: In histopathological examinations, when the morphological structures of thyroid were observed as intact in control group, in experimental groups many abnormalities were observed distinctively. According to our tissue stereological findings, there were statistically significant differences between control and experimental groups for the area of follicular lumen. Conclusion: Finally; postmenopousal aging and diabetes in rats, may cause thyroid degeneration.