Ratlarda parasetamolle indüklenen akut karaciğer toksisitesi üzerine Nigella sativa L. etanol ekstresinin etkilerinin araştırılması
Investigation effects of Nigella sativa L. ethanol extract on paracetamol induced liver toxicity in rats
  1. Tez No: 379425
  2. Yazar: NUH YAYLA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN BAYIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Amaç: Günümüzde parasetamol kolay ulaşılabilen ve sıklıkla kullanılan analjezik ve antipiretik ajanlardan biridir. Artan ilaç kullanımı, her geçen gün ilaca bağlı karaciğer toksisitesinde önemli artışa neden olmaktadır. Bu çalışmanın amacı ratlarda parasetamol ile oluşturulan akut karaciğer toksisite modelinde güçlü bir antioksidan olan Nigella Sativa L. (NS) etanol ekstresinin etkisinin biyokimyasal olarak araştırılmasıdır.Materyal ve Metot: Çalışmamızda 8 gruptan oluşan 48 adet dişi rat kullanıldı. Gruplar; I: Sağlıklı, II: Sağlıklı + NS 1000 mg/kg, III: Sağlıklı + NAC 140 mg/kg, IV: Parasetamol 2 g/kg, V: NAC 140 mg/kg + Parasetamol 2 g/kg VI: NS 250 mg/kg + Parasetamol 2 g/kg, VII: NS 500 mg/kg + Parasetamol 2 g/kg, VIII: NS 1000 mg/kg + Parasetamol 2 g/kg'dir. NS ve NAC uygulamalarının 1 saat sonrasında Parasetamol uygulaması yapılıp 24 saat sonra çalışma sonlandırıldı. Bulgular: Çalışma sonucunda, parasetamol verilen gruplarda kontrol grubuna göre karaciğer fonksiyon testleri ALT, AST seviyelerinde ve TNF-α aktivitesinde belirgin artış tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Nowadays, paracetamol is one of the easy-to-find and widely used analgesic and antipyretic agents. The increase in medication usage leads to significant increase in drug related liver toxicity day by day. The aim of this study is to biochemically examine the effects of NS ethanol extract, which is a strong antioxidant, on paracetamol induced acute liver toxicity in rats. Material and Method: Totally 48 female rats in 8 groups have been used in our study. Groups; I: Healthy, II: Healthy + NS 1000 mg/kg, III: Healthy + NAC 140 mg/kg, IV: Paracetamol 2 g/kg, V: NAC 140 mg/kg + Paracetamol 2 g/kg VI: NS 250 mg/kg + Paracetamol 2 g/kg, VII: NS 500 mg/kg + Paracetamol 2 g/kg, VIII: NS 1000 mg/kg + Paracetamol 2 g/kg'dir. Paracetamol administration has been carried out 1 hour after NS and NAC, and then the study has been ended 24 hours later. Results: As a result of this study, significant increases in ALT and AST levels and TNF-α activity were observed in paracetamol-given group when compared to healthy control group.